Imola, simulator samt Norge?!

Där har ni dagens ämnen att skriva om ;) Vi börjar med Imola: Tycker det är grymt kul att vi ska köra ett race till innan Main series drar igång. Ett tag var snacket att det inte skulle bli någonting och det hade varit trist, så även om Imola inte ligger i Asien så måste jag säga att det var bra gjort av GP2 att fixa detta! Kommer bli riktigt kul att få köra på en sådan klassisk bana :)

Ämne nummer 2: Simulator. Jo det är ju så att mitt team iSport har en egen simulator. Så i onsdags var jag på teamet och körde in mig på Imola banan. Gick rätt bra och jag satte en bra tid på slutet. Så åkte nöjd hem efter dagens arbete. Tydligen hade min team kamrat hört att jag varit och kört simulatorn på Imola så han bestämde sig för att komma upp till teamet och köra dagen efter (se torsdag). Team kamraten som också är Mercedes simulator förare var tydligen super laddad och sa till teamet att nu jäklar ska ni få se (jag var inte där utan på möte i London). Han höll i alla fall på nästan hela dagen och blev mer och mer frustrerad när han inte kunde slå min tid… Så det slutade med att han var ett par tiondelar efter mig, men tydligen så sa han att jag måste ha fuskat eftersom det inte gick att slå den tiden… haha! Inte för att det betyder så mycket, men kul var det iaf!

Ämne nummer 3: Norge! Ser på Aftonbladet att det är ett jäkla liv efter att Norge vunnit staffeten i skid VM. Northug hade tydligen spelat lite clown (inte vet jag, såg inte loppet..). Jag tycker det är kul att någon gör saker annorlunda så all heder till Northug. Men såg en mycket rolig kommentar till en av artiklarna som jag vill dela med mig av… Den sa följande: Lugna ner er nu alla svenskar! Det är ju jätte kul att Norge vinner, ja menar kul för Norge att dom är bra på något… Ska inte kommentera det mer men tyckte den kommentaren var lite rolig ;)

Nu ska jag laga mig själv lite middag!

Hade bra!

/Marcus

Inlägget är publicerat i Okategoriserade | Inlägget har 8 kommentarer

8 kommentarer för Imola, simulator samt Norge?!

  1. Jörgen "Bowe" Bevonius
    4 mars, 2011
    21:04

    *garv* Fin läsning på fredagskvällen ;) Jag har förresten hittat en låt, av en artist som heter Manna, som du kan ladda med inför racen. Vad låter heter? ”Sad little Bird”… :) http://open.spotify.com/track/2oNmYAL7YYh6CVHDdU4k1eKör så snön yr och ha det gott!/Bowe

  2. 4 mars, 2011
    21:19

    Lycka till i Imola nu Marcus :D Vi i fam. Hansen tror på dig!MVH: Kevin

  3. Femman
    5 mars, 2011
    05:18

    Var inte så kaxig, Marcus. Du har väl en motståndare i årets GP2 från Norge? :P Tror inte han blir något hot, det är ditt år i år. Det har du redan bevisat med Imola-simulatorn! Ta hem Asia-serien nu!

  4. Martin F.
    5 mars, 2011
    09:15

    Härligt att höra hur du laddar upp inför Imola om 2 veckor. Såg att det blir extra träning på den banan!! 2 x 30 min , hur fort går inte det. Det är bara att hänga på låset och stå först i kön ut ur depån när det drar igång fredag den 18 mars kl. 10.00Ett stort lycka till och hoppas att Abu Dhabi-flytet håller i sig!

  5. Mattias
    5 mars, 2011
    09:54

    Haha, mycket underhållande läsning! Alla vet att du är sanbbare än Bird, det var bara det att han körde i det bästa teamet och du i ett av de sämre. Lycka till på Imola! Är säker på att du lyckas bra i år!

  6. Johan
    6 mars, 2011
    09:28

    Bra jobbat Marcus.Bird kan ju bra drömma om att vara snabbast i teamet i år.Kör hårt på Imola och ta hem hela Asien mästerskapet

  7. ToreÖqvist
    8 mars, 2011
    06:02

    Kul läsning Markus, tror inte du ska ha några större problem att hålla stallkompisen långSam bakom dig på Imola heller. Kört hårt.