Nu är vi igång

med inspelningen av säsong två av Hannah och Amanda. Och vi spelar in de första tre programmen här på Gotland. Det är superhärligt. Men jag längtar efter Alex och Charlie som åkte idag. Jag grät. Och jag ska bara vara kvar här i två dagar. Jag måste bli lite tuffare. För Charlies skull så hon inte får men för livet. Det kan ju inte vara sunt att ha en mamma som storgråter vid avsked för två dygn. Nej, det här får bli höstens stora läxa.

Medan jag funderar över det får ni se några bilder jag hittade i mobiolen från igår och idag.

Teamet efter gårdagens inspelning

Fotograf-Simon provsitter och jag tänder ljusen

Ljud-Anders fixar med min mygga och jag har tydligen fått stirret

Fotograf-Simon och Emelies fina dukning

 

 

KATEGORIER Allmänt| Inlägget har 6 kommentarer
  • Anna

    Vad fint det ser ut! Tänkte också tipsa dig om serien ”the big C” om du inte redan sett den vill säga? Den är ju inte ny direkt men jag tror att du skulle tycka om den!

  • Sonja

    Jädrans smart idé att spela in på Gotland kan jag säga. Du vet, jag läser ju din blogg men det här med när du och Hannah lagar mat och era poddar och så där – det tar jag inte del av. Jag hinner liksom inte. Men nu måste jag ju förstås titta, ladan och Gotland har man ju läst så mycket om! Och då kanske man blev fast? Eller i alla fall såg fler avsnitt? Smart.

    Har själv lämnat ön redan för i år. Det högg till bra i hjärtat när jag såg de fina bilderna nu, här hos dig. Jag är lite som jag uppfattar Alex (du verkar mer jordnära och det tror jag är bra för ert äktenskap! :) ) – jag blir så grymt ledsen och får nästan ångest när jag tänker på att nu är det nästan ett år tills det blir Gotlandssommar igen. Ibland vägrar jag nästan att acceptera det som händer. En gång bet jag mig fast på ön långt in i september! Men då började det kännas knepigt och jag lärde mig en läxa. Det vara bara kallt och ogästvänligt (hur mysiga gotlänningarna sedan än är) och allt kändes bara….osomrigt.

    Förlåt för mindre novell. Men det bara kom över mig när jag såg bilderna.

  • O.

    Kan vara jag som har en knasig dator, men är jag den enda som får eran ‘banderoll’ över all text? Sjukt irriterande iaf. Men det brukar gå att läsa den när du lägger in ett nytt inlägg..

    Whatever.

    Grattis i efterskott på bröllopsdagen! Ni var så himla fina!
    Och jag ser fram emot era nya program med gäster.
    Jag har följt dig länge, men jag har varit dålig på att kolla era middagar. Så jag har uppdaterat mig i sommar.
    Slutsats? NI är underbara!

    Keep it up!

    Stor kram!

  • Hippie

    Men varför ska du visa Charlie att det är ”dåligt” att vara ledsen när man skiljs åt? Det leder ju bara till att hon inte vågar visa sina känslor när hon är ledsen. Bättre då (tycker jag) att visa sig ledsen och förklara VARFÖR man är ledsen och att även förklara att det inte är farligt och att du snart är glad igen…

    Att vara ledsen är ju inget dåligt, det bara är.
    Och saknad är ju fantastiskt, för det är inte heller farligt, även om det är jobbigt just då!

  • http://www.dromliv-arboga.blogspot.com/ Therese

    Jag ser verkligen fram emot att se avsnitten från gotland =) Det kan ju inte bli annat än mysigt…
    Det där med att bli ledsen när man skiljs åt, fast det bara är kort tid….det känner jag igen. Även fast jag vet att det kommer gå bra, så gör vetskapen om att jag inte kommer få hålla om honom på ett tag…att det kniper till i hjärtat. Fast om det kommer tårar, så brukar jag kunna hålla mig tills vi skiljts åt. Fast jag talar ju om för honom att jag kommer sakna honom massor!

  • Anna EW

    Fotograf-simon ser ut som en riktig snygging!