En gång i tiden var Siwert Öholm en ganska ansedd journalist med stora debattprogram i TV. I dag är han en gnällig krönikör i den lilla högerkristna tidningen Världen i dag, en tidning som få bryr sig om.
Under det senaste året har Öholm ägnat ett oändligt antal krönikor och bloggkommentarer åt mig. Så också i dagens kolumn som fått rubriken: Helle Klein är ingen fredsängel.
Tröttsamt kan man tycka, men Världen i dag måste ha läsare som älskar Öholms spyor eftersom han får hålla på vecka efter vecka på samma tema….
Uppdatering: Siewert stavar sitt namn så här. Se kommentar nedan.

Hav tröst. Gud kan i vissa fall göra under, men siewerts fall så ser jag problemet, han anser sig kunna göra under åt Gud.
Jag har alltid tyckt illa om denna man som är väldigt dryg och tror att det han säger är så otroligt viktigt. Utan att ha läst vad han skriver förstår jag vad du menar han är bara sådan. Ingen företrädare för arbetarrörelsen precis.Gott Nytt År
Precis som Helle Klein gnäller här varje dag och oftast om samma tema, så har också Siwer Öholm rätt att gnälla. Eller gäller inte samma möjligheter för alla kanske?
SÖ: ”Hon blandar friskt sin prästförkunnelse med Aftonbladets konsekventa Israelhat. Hon gör FN-rapportören Goldstones skildring från Gazakriget till opartisk sanning, fast hon vet att Hamas är en hatets blodsdiktatur.” I SÖ:s värld är alla som är kritiska mot den israeliska politiken antisemiter. Det får givetvis en del följder, men den allra första är givetvis att inte ta honom på allvar. Har du någonsin utgett dig för att vara en fredsängel? Det tror inte jag, men man kan utan vidare konstatera att den sortens imaginära varelser inte förekommer från israeliskt håll heller, möjligen ser sig SÖ som en sådan, vad vet jag. Men inte heller då ska man ta honom på allvar.Han kanske anser att det var snyggt jobbat att blanda ihop Goldstone med Hamas.och ”hatets blodsdiktatur”. Det är ett skolexempel på guilt by association, Goldstone gillar tydligen denna hatets blodsdiktatur, vill SÖ säga. Det är det slutliga beviset på att ingen bör ta SÖ alls på allvar. Aldrig någonsin…
Hmmm…. Har du själv gjort klart för dig om du i första hand är präst (förvaltare av Guds ord) eller en politisk propagandist?Om du kom i en klämma och tvingades att välja mellan partiboken eller bibeln? Vad skulle du välja? Tyvärr är de inte ekvivalenta!
Vad är med de läsare som älskar dina spyor över Israel? Trår du verkligen, att de har högre moraliska värderingar, än de som håller med Siwert? Är du själv en opartisk och bättre journalist en han? AB sanningen vaga, Helle, den höga prästen som bevarar sanningens glöd. Patetisk!
Uppenbarligen är tidningen tillräckligt stor för att du ska bli upprörd och skriva om det. Sen måste man ju sätta saker i perspektiv. Världen idag har mer än dubbelt så många prenumeranter som RFSL har medlemmar. Varför skriver inte du och de andra gamarna på Aftonbladets ledarsida ”lilla”, ”som får bryr sig om” etc som omdöme när RFSL, bara som ett exempel, nämns? Kan det vara så att ni sitter och önsketänker?
http://vitterhetsakademin.wordpress.com/2009/12/29/nej-siewert-oholm-kristendomen-ar-inte-bla/// PH
Helle Klein,du överraskar mig inte som politisk kolumnist med ditt svar, eller vad det skall vara. Drygt, okunnigt och oförskämt är det i varje fall.Överhet och maktfolk av olika slag använder just din metod i trängda lägen. Man förminskar, förfalskar och osynliggör. Stavar man dessutom namnet medvetet fel, är det ytterligare en metod för att visa ringaktning. Du triggar ju tydligen också igång andra tämligen obskyra och vulgära kommentarer.De är inte ens värda att bemöta.OK, Helle, kom igen när du vill diskutera hederligt om politik och utan floskler om högerkristna.Du övverraskar mig däremot som kristen. Jag är uppriktigt nyfiken på hur vi kan komma till så olika slutsatser i en samhällspolitisk fråga. Då menar jag inte att det finns en enda ”kristen slutsats” .
OBSmin kommentar här ovanför skall naturligtvis inte vara anonym!siewert öholm
Om du inte håller med Siwert Öholm så bemöt hans fakta och slutsatser. Att ¨du ger honnom ettiketter och kastar glåpord mot honnom, vare sig han har rätt eller fel i sin kritik, ger inte någon någonting. Kom med hållbara argument som talar emot istället.Din ettiketering och hatspridning är bara patetisk och ger folk en bild av dig som dålig debatör. Inget illa menat nu, men… argument funkar bättre än att säga att folk spyr.
Till Siewert: En sak har du rätt i – det var slarvigt av mig att stava ditt namn fel. Det var dock inte medvetet som du tror. Vad gäller hederligheten i debatten får andra döma men dina texter om mig och Israel/Palestina-konflikten imponerar inte på mig åtminstone.
Den som kallar kritik och anklagelser mot Israel för antisemitism per automatik, är en vettlös och blind person som man bör undvika att föra diskussioner med.
En del namn har jag svårt för men jag kan stava till folkmord på Palestinier så märkligt.Såsom i en spegel, var står det siewert?
Eureka! Det står i 1Kor 13:12.Känner man inte igen sin spegelbild kanske det är svårt att skilja det sanna från det bedrägliga, vad vet jag. Kanske är allt en illusion? Kanske det skrivna inte ens syns. Är detta bara bokstäver eller är det ord?
Precis som om någon skulle bry sig om Helle Kleins ”blogg”, om det inte var för att den låg på Aftonbladets hemsida. Inte en käft skulle läsa vad hon skrev.
Well, du verkar ju bry dig i alla fall. Åtminstone om man ska döma efter hur ofta du spyr över Siewert Öholm…Sanningen är väl att Aftonbladet är den tidning som folk bryr sig allra minst om. Ni är ju enbart störst på att vara sämst. Ingen tar er på allvar längre och människor skrattar rått åt era tramsrubriker. Att ni överhuvdtaget har läsare kvar beror med största sannolikhet på den allmänna samhälleliga fördumningen och ingenting annat. De få guldkorn som finns är undantagen som bekräftar regeln.
”Såsom i en spegel, var står det siewert? ”För den som vill misstolka det skrivna ordet så öppnas för det mesta oändliga möjligheter. Mitt citat ur bibeln, som iaf jag anser handlar om människans inre och människans syfte och gärning, handlar alltså om en människa ser klart eller om hennes uppfattning är grumlad!Det finns tydligen individer som vill tro att skriften mer handlar om vem som har rätt till en markbit. Nog är guden stor, men fastighetsförvaltare? Den som säger sig vara kristen eller låt oss säga jude och hävdar och tar sig rätt på någon annans bekostnad är knappast i kontakt med något gudomligt utan egoistiskt, hänsynslöst och farligt. Dessa tycker om att bekräfta sina fördomar i skriften, de vill absolut inte lära om. Med det vill jag inget annat säga än, hur många ställen i skriften måste läsaren hoppa över för att lyckas undgå att komma i kontakt med sig själv, se sig själv och erkänna sina brister och ge vika för behovet av förändring?Är det grupptryck, gamla föreställningar, vanetänkande, fördomar som styr nuet?Den som väntar på något gott väntar alldeles för länge….
Vet inte om mitt senaste inlägg försvunnit. Den inre spegelbilden avses, det gör ju texten med för den ytlige ser det ut som en oförskämdhet. Det angivna bibelstället handlar om den inre grumlingen, själen, förståndet. I annat fall kan mitt inlägg missförstås. Det var inte meningen.
Helle Klein tycks inte ha NÅGONTING, lika med INGENTING, att komma med när hon skriver att hennes meddebattörer enbart kan leverera spyor! Jag tar mig för pannan! Hur kan hon få behålla sitt jobb??? Om jag vore ansvarig för hennes anställning skulle jag be henne att omedelbart ta på sig kappan och lämna huset och överlämna nycklarna till arbetsplatsen!!
Hej HelleNär det gäller din kritik av ockupationsmakten Israel är jag på din sida. Det är tur att det finns sådana som du som vågar vara politisk inkorrekt. Det finns också israeler som tänker som du men inte vågar uttrycka sin kritik. Att kritisera den israeliska ockupationsmakten är ett helgerån som kan ha till följd att man utesluts ur den samälliga gemenskapen.Jag kom ihåg den här översittaren, homofoben och isaelvännen sievert öholms oförmåga till att vara programledare. Det hände sällan att någon fick tala färdigt i alla fall inte de som hade andra åsikter än programledaren. Jag tror säkert att han ser sig själv som tillhörande det utvalda folket och att det han säger är den enda sanningen.Tänk att stå så närma Gud vilket ansvar kräver inte detta.Stå på dig HelleBengt