Läge att lägga sig, Tre Kronor

Wow!

Ryssland såg ut att gå mot seger när laget tog ledningen med 2–0 redan efter 4.37 och Finland bytte ut målvakten Petri Vehanen.
Men ersättaren Teemu Lassila spikade igen och finländarna hämtade sedan igen via mål av Mikko Koivu och Janne Niskala. Finland vann sedan med 3–2 efter straffläggning.

Det betyder att Ryssland slutar fyra i den andra gruppen.

Nu står vi plötsligt där med en match mellan Sverige och Kanada där vinnaren ”bestraffas” med att möta Ryssland i kvartsfinal.

Jag frågade Chris JohnstonCanadian Press om Kanada kommer att gå för hundra procent mot Sverige.
– Jaja, helt säkert. Spelarna vet att ryssarna inte är oslagbara och att de har ett svagt försvar och en okänd målvakt, svarade Chris.
Sedan log han:
– Men…
Men?
– Man vet ju aldrig. Kommer Sverige gå för fullt?
Jaa du… Vår förbundskapten hävdar att han inte ska beordra spelarna att göra självmål. Men vi har Viktor Fasth på läktaren.
– Oh, really?! Hmm, det blir nog inte den mest anfallsrika matchen i det här mästerskapet…

***

USA förlorade mot Schweiz, vilket innebär att amerikanerna får möta Tjeckien i kvartsfinal.
Norge slutar trea i Sveriges grupp och får med största sannolikhet möta Finland. Enda chansen att Tyskland slutar tvåa i stället för trea är att tyskarna vinner mot Tjeckien efter ordinarie tid i kväll.

Med andra ord: För Sverige betyder seger mot Kanada med största sannolikhet att vi möter Ryssland i kvartsfinal.
Förlust och Tyskland väntar i stället.

Hmm, jag vet vad jag skulle ha valt…

Men för att slippa liknande scenarion i framtiden borde IIHF göra som i SM-slutspelet, att ettan får välja motståndare.

/Emil

KATEGORIER Okategoriserade| Inlägget har 9 kommentarer

9 kommentarer för Läge att lägga sig, Tre Kronor

  1. Matte
    9 maj, 2011
    19:20

    Jag tar hellre ryssarna, Tyskland slog ju faktiskt Ryssland, som sett riktigt dåliga ut. Jag tror inte dem ska vara något problem.

  2. Romang
    9 maj, 2011
    19:32

    Vilken skitkväll det här kommer bli…Tjeckien-Tyskland utan Pavelec i mål och ett Tjeckien som redan är klara segrare av gruppen.Och Kanada-Sverige där inget av lagen vill vinna!Jag tror faktiskt att vilket av lagen som än vinner mellan Kanada och Sverige kommer vinna över Ryssland. Ryssarna har sett riktigt riktigt svaga ut, och jag tror inte att de kommer kunna spela så mycket bättre i slutspelet. Det är bara vad jag tror dock.

  3. Timern
    9 maj, 2011
    20:12

    Förslaget om att ettan ska få välja motstånd är jag helt emot, vare sig det är i elitserien eller i VM. Det innebär ju att ett lag som Norge aldrig skulle kunna få en fördel av en, som i detta VM, tredjeplacering i gruppen. Alla ettor skulle givetvis välja Norge i ett sådant fall. Lösningen är ju att spela de avgörande matcherna samtidigt, som man gör i andra lagsporter. Fattar inte varför hockeyn ska ligga så långt efter? Btw, kan inte diskussionen om NHL-spelarnas vara eller inte vara, nån gång ta slut? Det går inflation i hockey-VM då det spelas varje år, så jag förstår fullt ut spelarnas beslut att tacka nej till en turnering som denna.

  4. Romang
    9 maj, 2011
    20:50

    Helt ok match såhär långt ju, positivt överraskad.

  5. Elias
    9 maj, 2011
    21:44

    Varför ska 1;an få välja för, absolut inte!Dummaste jag hört

  6. Kacka
    9 maj, 2011
    22:19

    Alltså vad är det för snack om att lägga sig i en match i ett VärldsMästerskap??Vad fan är det för inställning? Sånt snack gör att man tappar intresset…TV3 tjatade sönder matchen om att sverige skulle tjäna på att lägga sig.Slutade med att jag bytte kanal, orkade helt enkelt inte se klart matchen till slut.Tack TV3 (+Aftonbladet)!!

  7. 9 maj, 2011
    23:02

    Det här var som vanligt – svenskarna fjollade runt sig med klubban i handen med Kanada medan finländarna krigade sig till vinsten över Ryssland…hoppas klubban fastnar mellan benen i Tjeckien matchen..

  8. jonas
    10 maj, 2011
    01:23

    kacka: är du en av dom som tycker vi gjorde fel som ”inte gick 100%” mot slovakien i OS 06 också? eller förträngde du det när sverige fick sina guldmedaljer runt halsen? självklart ska spelarna gå ut och ta det chill i en sån här match, onödigt att gå in 100%. förlora mycket krafter, kanske dra på sig en halvskada i nån onödig duell o.s.v. men samtidigt så kan man ju inte kalla det läggmatch, eftersom kanada hade exakt samma utgångsläge som sverige, så tror inte dom slösade alldeles för mycket krafter i denna match heller och jag tror inte sverige förlorade med flit, utan bara det att dom var inte tillräckligt taggade och beredda att lägga ner det som krävdes för att ta hem vinsten

  9. bonnröta - precis som lusekoftan förutspådde...
    10 maj, 2011
    01:37

    sverige har mött norge, österrike, ett ganska uselt amerikanskt lag med en målvakt som släppte in nästan alla skott, sedan frankrike och schweiz, därefter kanada i en match där vinnaren får möta ryssarna med ovy och kovy i kvartsfinalfacit av dessa matcher: 2 förluster och ganska uselt spel – men 3 kr har bonnröta, som Mats ”Lusekofta” Wennerlund förutspådde:VM-special: Sveriges vanliga bonnröta03 maj 2011, kl 23:19 Skrivet av Mats Anmäl ! KOSICE. Hade Sverige överlevt till kvartstinal i gruppen i Bratislava?Jag tror inte det.Sensationen Tyskland, Ryssland, Slovakien, Finland och regerande världsmästarna Tjeckien. Tyskarna tar med sig sex poäng till andra gruppspelet efter sina sensationsegrar mot Ryssland och Slovakien och hemmanationen står plötsligt på noll.Nej, som Sverige spelat ska de vara glada att de håller till i den betydligt lättare gruppen här i Kosice.Men Tre Kronor brukar ha flyt i VM.Som att Frankrike slår ut Vitryssland och går vidare till andra gruppspelet.Det garanterar Sverige en plats i en kvartsfinal. Det finns inte en chans att svenskarna kan ha Frankrike eller Norge/Österrike framför sig i andra gruppspelet.Det skulle inte heller förvåna mig om svenskarna får möta Tyskland i en kvartsfinal, medan övriga stornationer kör slut på varandra….