Han får mig att rodna


Käre Medicus Amour!
I maj träffade världens härligaste kille när jag var ute på krogen. Jag skulle just börja på ett nytt jobb och det visade sig att han jobbade där(!). Vi jobbade tillsammans hela sommaren och har jobbat ihop igen nu efter jul, men problemet är att jag blir som en tolvåring i hans närhet. Jag rodnar när han pratar med mig och vågar knappt titta på honom av rädsla för att han ska genomskåda mig och förstå att mitt hjärta typ hoppar över fyra slag varje gång jag ser honom, det sjuka är ju att vi inte ens flirtat med varann. Han är inte typen som har flickvänner och jag är egentligen inte heller redo för att satsa på ett förhållande igen efter att ha varit ”fast” i ett i nästan fem år.
Jag har lekt runt en hel del efter det långa förhållandet och nästan varje gång jag är ute på krogen träffar jag min jobbarkompis/McDreamy slumpmässigt, en gång råkade jag till och med gå hem med en av hans polare. Efter det kändes det som att jag sabbat alla mina chanser hos honom. För han är verkligen hur underbar som helst; superrolig, snygg och jordnära. Men som sagt så kan jag knappt titta på grabben, blir stum och kan inte säga nått vettigt.

Kring andra killar har jag dock inte samma issues. Är väldigt framåt, flirtig och har absolut inga problem att få killar på fall. Det är liksom bara den här killen som fått mig att tappa fotfästet så att jag varken vet ut eller in eller fram eller bak. Men jag har fått uppfattningen att han inte ser mig på samma sätt. När han fick veta att jag dansat the crazy monkey dance med hans vän så fick jag en exalterad high five, inte direkt någon besvikelse där inte.
Jag har ett ganska stort behov av bekräftelse (åtminstone på fyllan, därav misstaget med hans polare) och det känns som att den här snubben egentligen mest är en hang up. Eftersom vi jobbar ihop är han någon jag aldrig kommer kunna få och jag antar att det är därför jag inte kan släppa tankarna på honom, men hur gör jag för att släppa det och kunna bete mig normalt i hans närhet?
/Knäsvag

Bäste Knäsvag
Klart du är nervös. Det är alla som plötsligt inser att självaste McDreamy smyger runt och ställer till med ilningar i maggropen. Men det ska inte bara ilas hejvilt hos dig. Här ska det sättas igång samma känslor i McDreamys lekamen. Din nervositet är visserligen i vägen men det är något du måste du strunta i eller kanske omfamna. En taktiskt fördel du har är dina möjligheter till möten på jobbet med McDreamy. Om du visste hur många det är som är på jakt efter puddingen men inte ens får till det där med naturliga möten. Hursomhelst, tillbaka till det lite mer taktiska idéerna. För att undvika nervositet eller galet svammel rekommenderar jag dig att förbereda med lite bra ”sägningar” inför era möten. Det kan vara roliga anekdoter eller ett batteri med frågor du ställer till  honom. Det kommer absolut att funka för dig. Du är trots allt en väldigt utåtriktad och kvick kvinna med bra koll vilket borgar för bra kvalité på dina ”sägningar”/frågor. Frågebatteriet kommer även att studsa tillbaka till dig så förbered även för denna möjlighet.

Du måste även försöka få honom att se dig lite annorlunda. Just nu ser han dig lite som en polare, en jobbarkompis som har hånglat med en av hans bekanta. Sätt därför inte på flörtmaskinen som för dig annars funkar så bra. Var i stället så där djup och lite mystisk som bara du kan vara. Titta honom djupt i ögonen och vid ett eller ett par tillfällen rör du lätt vid hans hand. Efter ett tag kommer han att känna sig förtrollad av dig. Han kommer att inse vilken spännande kvinna det är på jobbet. Han  kommer att längta till jobbet och till era möten. Kärlek kommer att uppstå, ni kommer att flytta i hop, göra en långresa, kanske till Cooköarna och därefter gifta er. Länge leve kärleken!
//Medicus Amour

Inlägget är publicerat i Okategoriserade | Inlägget har 2 kommentarer

2 kommentarer för Han får mig att rodna

  1. johanna
    22 februari, 2010
    14:53

    hahaha du är verkligen helt underbar Medicus!! varför har inte fler dina visdomsord och din inställning..spread the word!

  2. Olle Kvarnsmyr, Aftonbladet.se
    2 mars, 2010
    16:46

    Tack fantastiska Johanna!