Linköpings polis: farligt underbemannad

Här kan du se hur Linköpings ordningspolis jobbade helgen 23–25 mars – minut för minut. Klicka på bilden för att komma till vår unika grafik. Nyhetsgrafik: JENS FINNÅS Grafik: PAUL WALLANDER

Fler poliser i yttre tjänst. Direktivet från regeringen var tydligt.

Aftonbladet har kartlagt var de 3 000 extra poliserna har tagit vägen.

På pappret är nästan alla anställda i yttre tjänst. Men verkligheten är en annan.

- Vi blir färre och färre för varje vecka som går. Det är snart inte rättssäkert längre, säger en polis i Linköping.

Vi börjar någonstans här, på sidan 69 i regeringens budgetproposition från 2006.

”Brottsförebyggande arbete förutsätter polisnärvaro. Medborgarna behöver se poliser i aktiv, yttre tjänst för att få förtroende för verksamheten. För att öka den polisiära närvaron, öka utredningskapaciteten och förebygga brott behöver Sverige fler poliser i yttre tjänst”.

Därefter beslutade politikerna att öka anslaget till polisorganisationen med 700 miljoner kronor från 2007. Därutöver skulle anslaget öka med 250 miljoner kronor per år.

Fyra år senare, sommaren 2010, anställdes den 20 000:e polisen, och i dag räknar Brottsförebyggande rådet, BRÅ, till 20 398 poliser. Men än har ingen positiv statistisk effekt kunnat presenteras. Poliserna har blivit fler, men ökningen av antalet uppklarade brott är marginell.

Vi bestämde oss för att undersöka vad som hände med de extra poliserna. Vart finns de och jobbar de verkligen ute på gatorna i yttre tjänst?

Förra veckan skickade vi ut en enkät till samtliga 21 polismyndigheter. Vi frågade hur många fler poliser varje polismyndighet mått. Sju av dem kunde inte ge något svar, poliserna ”roterar” mellan olika positioner, är ett av svaren vi får.

Du kan läsa hela sammanställningen här.

Samtliga myndigheter uppger att antalet poliser i yttre tjänst har blivit fler.

Till exempel har antalet ordingspoliser blivit 26 fler i Kalmar, 323 fler i Västra Götaland, 189 fler i Östergötland och 66 fler i Uppsala län. De räknas alla in under kvoten ”yttre tjänst”.

Så ser det ut på pappret. Vi ser en annan verklighet. 

Under polisgranskningen har många poliser hört av sig. De vittnar om stora neddragningar, framför allt bland utryckningspoliserna, de poliser allmänheten oftast träffar på.

Tvärtemot regeringens miljardsatsning och tydliga direktiv: fler poliser i yttre tjänst.

Linköping är bara ett av flera exempel som inte lever upp till regeringens krav, som polisgranskningen har tittat närmare på.

Ordningspolisens schema de sex närmste veckorna vittnar snarare om en farligt låg bemanning. Bara under ett av sex pass klarar man minimibemanningen, sex poliser.

– Alla andra pass är vi sex stycken eller färre. Det är ju inte bra för någon, säger en av de berörda och mycket kritiska poliserna.

En kollega fyller i.

– Minimibemanning är snarare regel än undantag. Vi hinner sällan med alla larm som kommer in under en kväll. Det är snart inte rättssäkert längre.

Poliserna i yttre tjänst lånas ofta ut till andra avdelningar och sjuka eller föräldralediga ersätts aldrig med vikarier.

Här kan du se vår unika webbgrafik där vi kartlagt Linköpings ordningspoliser under helgen den 23–25 mars. Trots att bemanningen var relativt förstärkt klarade man ändå inte att åka på alla larm.

Susanne Axelsson, polisområdeschef i Linköping, känner till problemen:

– Jag vet att många upplever situationen som ansträngd, och det gäller inte bara utryckningspoliserna. Men självklart måste de få möjlighet att utföra sitt jobb så bra som möjligt, säger hon.

Axelsson säger att de nyanställda i regel börjar sin karriär i yttre tjänst och plockas så småningom in i den övriga verksamheten. Därför tror hon också att många upplever att yttre personal hela tiden försvinner.

– Vi har också en ung poliskår som bildar familj och försvinner bort på föräldraledighet under perioder. Om poliserna själva inte vill flyttas och byta turlag och skift blir det tyvärr så här.

De kommande sex veckorna är flera turlag under minimibemanning, är det rimligt?

– Det känner jag inte igen.

Vi har sett schemat.

– Jag har inte sett det. Men det skulle kunna bero på att bemanningen i Norrköping eller Motala är högre just då. Vi håller nu på att gå igenom hur vi kan ändra bemanningen så att den bättre passar verksamhetens behov.

De poliser vi pratat med upplever en enorm stress och berättar att de ibland inte har tid att utföra sitt jobb som de ska.

– Det är väldigt olyckligt och någonting vi kommer att titta närmare på. Så ska det inte vara.

I Västerås är läget liknande. En polis skriver:

”Poliserna blir utbrända och flera, 15–20 hittills i år, söker sig bort till andra yrken eller andra län. I vårt polishus finns hundratals poliser, men bara sex av dem rullar ut i målade polisbilar, redo för akuta jobb. Är det rimligt?”

Hur ser det ut i resten av landet? Hjälp oss att kartlägga hur det egentligen gick med satsningen: Fler poliser på fältet. Mejla oss.  

Josefin Sköld

är nyhetsreporter på Aftonbladet och granskar hur den svenska polisen sköter sitt jobb. Har du tips? Kontakta mig på 08-514 249 35
josefin.skold@aftonbladet.se
  • Anonym

    Susanna Axelsoon polis områdeschef i Linköping är ytterliggare in polischef
    som vet vad hon skall har för uppdrag, inte vad hon sysslar med och inte
    vad hennes organisation och understälda har för uppgifter och vad dom
    sysslar med.
    Var hittar man alla dess mörker män och mörker kvinnor.
    Stackars anställda och framför allt medborgare som utsätts för denna
    inkompetens och godtycke.
    En lat, dum och farlig polis?

  • Pe

    Man kan ju lyfta upp de positiva exemplen. När jag började som polis var vi 22 st i yttre tjänst. Nu är vi 30st. Ett tag var vi uppe i nästan 45st men sen har man organiserat om och infört en hög-enhet och en grupp på 8 poliser som jobbar brottsförebyggande ute bland allmänheten. Klart de som kom för tre år sen tycker att det är färre som jobbar ute men jag håller inte med.

  • Crille

    I Västerås är läget liknande. En polis skriver:
    ”Poliserna blir utbrända och flera, 15–20 hittills i år, söker sig bort till andra yrken eller andra län. I vårt polishus finns hundratals poliser, men bara sex av dem rullar ut i målade polisbilar, redo för akuta jobb. Är det rimligt?” Nej, det är INTE rimligt! Om det finns hundratals i ett polishus, se då till att göra ett turordnings-schema så att åtminstone 50 utav dem kommer ut och syns bland allmänheten, både i bilar och till fots. För jag kan för mitt liv inte tänka mig att de hundratals poliser som sitter i polishuset gör en bättre polisiär insats för allmänheten än de som har yttre tjänst.

  • Ake1

    Polisen tjuvarnas vänner! Eller?

  • Ola Ljungberg

    Detta är ju helt vansinnigt ! Juni 2010 så fick politikerna ett hjärnspöke och påstod att båtägare 10meter/15knop inkl de ombord som utför en odefinierad uppgift som kan godtyckligt vara en sjösäkerhetsmässig uppgift  utgjorde en fara om någon druckit 0,33cl starköl, även om de var förtöjda i bryggan. För detta statistiska icke-problem, inte ens mätbart, så fördubblades sjöpolisen. Kustbevakningen blev en polishybrid. Enorma resurser erhöll de båda myndigheterna. Som exempel kan nämnas att Aftonbladet skrev att Bert-Åke varg haffades av 4 sjöpoliser för ingenting.
    detta ickeproblem som samhället lägger ned stora resurser på för at dels ge KBV existensberättigande samt givetvis ”pinn-plocka” kostar samhället stora stora resuser. Uppdrag Granskning: ” KBV äskar 100-tals miljoner framöver”. Jag vill påstå att detta som Aftonbladet belyser och dess konsekvenser att jaga oskyldiga för att fejka siffror etc, att ny-kriminilasera Svensson utan saklig grund är samhällsfarligt. Vem bör ställas till svars för detta? Hur många liv har detta myglande och trixande kostat? Inte undra på att den grova brottsligheten kan härja fritt, och nu kostar det samhället enorma resurser !

    Leif GW 2008:
    -För en gångs skull är det så enkelt att allt blir sämre och sämre hela tiden och inom några år kommer vi att befinna oss i det läge då polisen här i landet över huvud taget inte klarar upp några brott som anmäls av de vanliga medborgare som man förväntas skydda.

    Detta med undantag för deras insatser mot enklare trafikbrott  och liknande där man ägnar sig åt att ”plocka pinnar” för att ge sken av att man ändå gör något.

    Kolla tusen bilförare,  (och nu båtförare) hitta en som tagit en pilsner för mycket till lunch.

    Och kampen mot brottsligheten går vidare.-Må Gud bevara landet

  • Anonym

    Tittade på tv-programmet 112 här om kvällen och vad som förvånade mig, var att poliserna stod i garaget och tvättade polisbilen. Det är väl inget som ingick i utbildningen på polishögskolan. (kunde ju vara omständigheter, som att bilvårdaren var sjuk el. dyl.)

  • Lyxlirare

    DOm tar ju fortkörare.. Körde förbi Heberg i Halland.. Åtta bilar å två mc var på plats..  Kunde inte rkna hur många poliser som var på plats. Men minst 10 st var ju där.. Så visst syns dom ;-)   Men några brott löser dom ju inte.. Men några personer blev väl av med pengar.. Strongt Polisen..

  • Ola Ljungberg

    Jag vill framföra mitt stora tack till Aftonbladet som dragit av täcket från denna byk. Förvisso är samhällsskadorna stora tack vare denna ”metod” att hantera brottsligheten, men förhoppningsvis kan Aftonbladets engagemang reducera fortsatta skador. Hela denna exponering skadar förtroendet för polisen och att polisen inte mer sagt ifrån att jaga oskyldiga istället för skyldiga är ytterst skadligt för samhället. Men polisen kanske går på politiska direktiv ytterst? Omdömeslöst hur man än vrider och vänder på detta.

  • Pompe

    Problemet är att i myndigheternas siffror över poliser i yttrer tjäns finns personer som aldrig sätter sin fot i en polisbil. Om ni på något sätt kunde få loss de exakta uppgifterna för något område skulle ni se (behöver säkert hjälp av någon polis som kan vad folk gör) att det finns många personer som har andra uppgifter än att patrullera och svara på larm som räknas in i ”yttre” poliser.

  • Ruskie

    Sluta ödsla tid på brukare och jaga riktiga brottslingar istället, finns en hel hop av dem på rosenbad. Varför arresteras aldrig en på toppen?

  • Ruskie

     Samt helgen som va 31 Mars så fanns det över 14 poliser som bevakade 4 dansande judar i malmö. Ska skattepengarna verkligen slösas så?

  • http://www.facebook.com/people/Alfons-Åberg/100003518499864 Alfons Åberg

    Va? Har ni poliser i era städer? vi har inte ens en polisstation, det enda som finns är nått rum lokaliserat i kommunhuset…

  • Katarina

    Om man ändå har båten förtöjd vid bryggan är det väl bara att sätta sig på landbacken istället och öla. Dessutom har skador på förtöjningsplatser i båthamnarna sjunkit drastiskt sedan sjöfyllerilagen skärptes, det har visats om och om igen i statistiken från försäkringsbolagen. Att supa på vattnet är ingen rättighet, och efter att min syster nästan omkom efter att ha mejats ner av några glada, salongsberusade semesterseglare som hade noll koll, har jag inget till övers för alla som tar sig lite alkohol på sjön. Det är inget icke-problem, så om du vill ha poliserna till att göra ett bra jobb, bör du väl istället klaga på att det ofta INTE finns poliser på plats för att skydda resten av befolkningen från alla försupna idioter. 

  • Anonym

     vilken bilvårdare? Man tvättar alltid sin bil efter sitt pass

  • Lasse

    Hoppas du vet att Kustbevakningen har många andra uppgifter också. Inte bara små enheter i skärgården.

  • David

    Kan väl inte vara som så att du åkte dit Ola?? Får jag gissa så var det mer än en öl.

  • Anonym

    Är det på det viset, så verkar det galet:
    Te.x. 4 polisbilar åker in till station 1tim tidigare för att tvätta sina bilar, i varje bil är det två poliser = 8 tim. försvinner från ”yttre tjänst”, dvs. en arbetsdag för en polis, sen är det bara att räkna på hur många polispatruller som gör samma sak i landet.

  • Anonym

    Visserligen men man måste ju ändå skriva massa rapporter så det blir ofta övertid ändå, men det behövs knappast en timme, 30 minuter räcker bra så hinner man duscha och byta om och avsluta sig.

    Vad jag menar är att, skulle man inte behöva tvätta bilen så skulle man ändå behöva åka in för att skriva sina rapporter..

    Men vissa tvättar iof inte sin bil förrän efter hela sin vända, men det e ju om det är andra som ska använda sin bil eller inte.. ibland om bara ja som ska köra den i 4 dagar så gör jag inte förrän 4e dagen

  • Kajlarson

    Måste vara Ale kommun? 

  • Cajus

    Bilfixaren försvann när de civilanställda fick sparken.

  • http://www.facebook.com/people/Petter-Nilsson/100002019341576 Petter Nilsson

    De har bevakat det förbjudna lakefisket i Vänern två vintrar i rad, en onödig och hopplös uppgift då detta bedrivs nattetid och de dessutom inte har rätt att genomsöka väskor efter bevis.

  • Klingerstrust

    Merparten av många brott har sin start i en vanlig trafikkontroll där poliserna får ingångsvärden att jobba vidare med.  Sedan är det så att de som är kriminella i andra sammanhang inte är de som följer trafikreglerna. Så detta är en väldigt bra selektering för att få fast och stoppa kriminella individer. Som tydligt är så är väldigt många sk ”vanliga och skötsamma” svenssons inte laglydiga i trafiken och då skall ni inte inbilla er att de kriminella är det heller.
    Sedan så är det tyvärr så att de flesta som skadas och dödas i trafiken är ”vanligt” folk. Busarna klarar sig nästan alltid.

    Sköt er i trafiken så får polisen resurser över till att jobba med annat men så länge allt för många har en övertro till sin egen förmåga och tanken att ” bara jag kommer fram” så måste tyvärr denna del övervakas. Gå till dig själv och se vilken del DU har i detta.

  • Anonym

    Finns inga bilvårdare. Detta får poliserna sköta själva.

  • Cra

    1983 hade Umeåpolisen 6 – 8 radiobilar i tjänst dygnet runt! Det innebar mellan 12 – 16 poliser, var är dessa idag!

  • Ola Ljungberg

     Jag har inte åkt dit.

  • Ola Ljungberg

    Om KBV´s ”andra uppgifter” står att läsa här. http://www.hejakustbevakningen.se

  • Ola Ljungberg

    Katarina. Du häver ur dig helt ogrundade påståenden, dessutom grundlösa samt direkt felaktiga. se här
    http://www.alltom02promillepasjon.se samt http://www.båtfolket.se

  • Ola Ljungberg

     Jag dricker knappt alkohol, glömde tillägga det.

  • Polis

    Våra chefer tvingar oss att jobba i receptionen och i arresten. De kallar detta för ”yttre tjänst”. Så visst – nog är vi fler i yttre tjänst. Men vi kan ju knappast kalla detta arbete för polisiärt och det är svårt att komma till allmänhetens undsättning när man står och göra pass.

  • Maxo

    Glöm inte att vi även ska tömma kameror från bilder, bränna CD-skivor, köra till besiktningen och hämta våra bilar osv osv… Vi har inte tid att vara poliser längre!

  • Anonym

     

    Det är väl så att den lokala polismyndigheten får en
    summa pengar som den får göra av med på ett år och då vill man anställa så
    många poliser som möjligt, men det är ingen som ”ser helheten”, man
    låter poliserna utföra uppgifter som andra kunde sköta. t.ex. tvätta bilar. Jag
    menar, varför betala a-kassa, i stället för att anställa personal för samma
    peng. Ändvänd ”statens pengar” vettigare!

  • Irriterad

    Hade inte svenskarna varit så slöa emot myndigheterna och regeringen hade vi haft oss en liten revolt i detta landet, likt arabländerna. Men, mycket snack och lite verkstad, landet förfaller totalt med just detta. ”Jävlar anamma” vore på sin plats. 

  • Jozef Hidden

    Regeringen ligger bakom strategin att öka polisens statistik. Det senaste året har faktiskt regeringen lagt sig i hur myndigheterna skall skötas. Detta var inte så förut..men  de vill ha poäng. Denna trend finns även i andra myndigheter…tyvärr

  • Anonym

    Det är väl så att den lokala polismyndigheten får en summa
    pengar som den får göra av med på ett år och då vill man anställa så många
    poliser som möjligt, men det är ingen som ”ser helheten”, man låter
    poliserna utföra uppgifter som andra kunde sköta. t.ex. tvätta bilar.

    Jag menar, varför betala a-kassa, i stället för att anställa
    personal för samma peng. Använd ”statens pengar” vettigare!

  • http://www.facebook.com/profile.php?id=649689510 Fredrik Berglund

    Om vi hade en riktig justitieminister som inte bara satt och gömde sig och väntade på pensionen så skulle denne få ta tag i detta men men…

  • Anonym

    du har helt rätt

  • Aaa

    Om man är så beroende av alkohol att man inte ens kan låta bli att dricka när man kör båt så har man helt klart problem.

  • Neku

    Ett stort problem är att polisen fick ansvar för bemanning av ex. Fylleceller etc och där går det åt resurser som hade kunnat användas bättre. 

  • Ola Ljungberg

     Intressant Jozef. Hoppas Aftonbladet kan gå till botten med denna röta. Tror du har rätt. Då kommer många att skylla ifrån sig.

  • Ola Ljungberg

    Handlar inte om beroende. det handlar om man som individ vill välja som måltidsdricka. Ingen är full vid 0,2p. Då kan man säga som som så att då ska man avstå från alkohol överallt.

  • http://www.facebook.com/people/Katiusja-Janus/100003292434669 Katiusja Janus

    Ja! tänk när vi hade Gun Hellsvik, hon satt inte och joddlade om att sexköpare borde få hem rosakuvär, hon gick efter buset med blåslampa!

  • http://www.facebook.com/people/Katiusja-Janus/100003292434669 Katiusja Janus

    Polisen erkänner ju själva att de inte kan upprätthålla lag och ordning. De kan inte längre garantera vår säkerhet, vad sägs då om att vi får rätt att själv garanatera den? Ge alla medborgare som inte är tidigare straffade möjlighet att bära vapen (efter hårda tester, som man själv får betala och där årliga prov ingår som granterar att du kan hantera ditt vapen säkert), idag är det bara kriminella och jägare som får ha vapen, varför? Jägare skjuter fördelesvis varandra eller sina hundar, men en och annan skidåkare/jobbare har strukit med och tänk! Jägarna är alltid oskyldiga till skotten!) Kriminella skjuter gärna varandra men då och då använder de vapnen till att råna, hota, kränka och inte minst mörda oss vanliga ”svampar” Och om man tar i beräkning att det tar minste 10 år att bli någolunda bra på självförsvar, men det tog mig en månad att skjuta guld dvs. jag får rätt att ansöka om vapenlicens (jag ser mig inte som särskilt clever, så hur kort tid tar det för de som är smarta). Tänk om jag också skulle få rätt att bära vapen och nyttja det om jag blir överfallen? Jag tror personligen att buset kommer att bli lite mer ödmjuka om de veta att vissa av oss ”svampar” går omkring beväpnade. Och som sagt polisen verkar ju i dag jobba för buset. Deras rättigheter är man ju väldigt mån om, men vad om våra? Jag tar heller problemet med att traska omkring med ett vapen i jackan än att bli rånad, våldtagen, misshandlad eller mördad och få veta att polisen äntligen dök upp efter fem timmar och då avskrev de ärendet för gärningsmannen påträffades inte! Alt. de ansåg det vara mitt eget fel för att jag var ute och traskade på egenhand utan skydd av en man!

  • Tore Lund

    Lät polisens budget grundbaseras på hur många timmar man tillbringar på gatan. Ju mer gatutimmar ju mer pengar till administration.

  • farbror Sven

    Polisorganisationen måste slås sönder fullständigt innan den byggs upp igen

    ”Om poliserna inte själva vill byta skiftlag eller jobba i yttre tjänst, så blir det så här”??

    Är det de anställdas personliga önskemål som ska styra verksamheten, inte kundernas behov? Skulle vara fullständigt omöjligt i den vanliga världen, som INTE domineras av arbetsförstörande fackliga aktiviteter.

    Det finns tyvärr ingen som kan städa ditt hotellrum, ALLA städerskor jobbar onsdagar 18-02 (när folk är på rummet då kan tilläggas), INGEN skulle acceptera det. Det borde vi som medborgare i behov av en fungerande polis inte heller göra!

    Dags att göra revolt mot den förfärliga arbetsskygghet som präglat polisen sedan såssen tant gunnmo och framåt!

  • Andersson5

    Jag  önskar  att människor   som anar vet var  vi är på  väg mot!!  Kan  vara  laglöshet!  vem litar på  en polis?  Och GW_S utalande  att  innom   ett par  år  så  kan  nappast polisen lösa  ett inbrott/hot!  Skall  vi  vara  nöjda  med  det?  Var tar  våra  sura  skattepengae  vägen?  skulle  kännas  enklare  att  se  dom  brinna  upp än   att  ta  in   fler poliser!!  Dom tar inget på  allvar  utom  sina   fikapauser  man  undrar om sanningen i  arr  bara Norkorea  är  värre  mot  sina medborgare!

  • Kalabaliken

     Jaha, och vad var det för bevis på den där  sidan då?

  • Andersson5

    Om man är  arbetsför! Driftog! Vill  göra  något  för  andra o  för  sig  själv! uppfinna något!  Varför  blir man   polis? Om man  vill lata  sig  lura  sina   arbetsgivare”" skattebetalarna”"  sno åt  sig  stöldgods vid inbrott husransakan!  leka på annans  bekostnad  köra  runt  planlöst ingen  tanke på  miljön!  Enligt  en  känd  advokat  är  det inget  ovanligt  att  poliser  stjäler!!!!  Deta  mina  kära  vänner  är  vår  verklighet o skall  vi  godta  detta  eller samlas och   hålla i  våra  skattepengar  se  till  att  politikerna ser till  våra  intressse/trygghet  vi kan inte  bara  passivt  se på  när  Sverige  förvandlas  till  en  Avgrund  för  LATOXAR!!!

  • Ulla Pettersson

    Inte beroende, men väldigt sugen. En  dålig ursäkt.

  • Aaa

    Om man absolut måste dricka alkohol som måltidsdricka så skulle jag nog påstå att man har ett beroende. Låt bli alkohol i samband med att du framför någon typ av fordon. Klarar du inte det så är det helt klart hög tid att se över sitt förhållande till alkohol. De personer som har ett så stort beroende av alkohol kostar samhället enormt mycket. Bra mycket mer än de extra sjöpoliserna.

  • Mikael Jakobsson

    Poliser där ifrån jag kommer dem vill inte ens rycka ut om det är farligare än moped körning. Dem sitter helst dricker kaffe och äter bullar. Engång skulle jag besöka polisstaitonen så öppnade dem bara fönstret sa åt mig återkomma senare. Fast det var under deras öppentider :P  

    Så för mig spelar det ingen roll dem kan lika gärna lägga ner polisen. Skulle bli skatte insparade, men dem skulle nog tappa en del cash i kassan pågrund av alla böter dem drar in på vägen. När det är något allvarligare så tar det alltid 1 timme innan dem kommer eller mer. Om dem ens kommer. 

  • Anonym

    Det är bara svenskarnas tålmodighet och traditionella respekt för myndigheter som gör att vi inte har börjat se medborgargarden på gatorna. Men det kommer nog bli mer av det framöver nu när det på ett så skoningslöst sätt har avslöjats vilka felprioriteringar och vilken inkompetens som råder inom Svenskt polisväsende. Det är nästan komiskt att läsa om hur Polisen har satsat massor av resurser på att putsa sitt varumärke, utan att förstå vad som egentligen är viktigt för varumärket; att tjäna medborgarnas intressen genom att lösa brott som laglydiga medborgare utsätts för. 

  • mr.12

    Är inte detta tydliga bevis på att polisen inte behövs?
    ps: har bara läst headlinen.

  • Zurich

    - Vi blir färre och färre för varje vecka som går. Det är snart inte rättssäkert längre, säger en polis i Linköping. 
    Rättssäkerhet har inget att göra med hur många poliser finns på gatorna. Är man polis och inte är kompetent nog att förstå detta så kanske man borde ansluta till dem poliserna som ”försvunnita”?

  • Anonym

    Man måste INTE vara totalförvirrad, illitterat eller korkad för att skriva här! Varför är det så få som har något genomtänkt att komma med? Här erbjuder ju Aftonbladet ett kanonbra forum för vettig diskussion, men tyvärr är det ju mest dravel som skrivs. SKÄRPNING!!! Tänk lite innan NI skriver om Ni nu råkar ha den förmågan.

  • http://www.facebook.com/thomas.frank.groenquist Thomas Frank Grönquist

     Jag tycker att en del prat blev lite lika påhopp, skriver eftertänksamt för att  slippa gräl själv. Nu är det nog så, och det finns nog många här med några hundra poäng på Univ. som kan ev hålla med. Men detta stim av irriterande byråkrater, som nu även Polisen snart simmar i , behövs till en viktig sak. Vilken ? Jo, genom att ha en jättekår av tjänstemän , även om de jobbar skitdåligt, så bär de , om de är något så när hederliga o många ,upp samhället. Genom att ha skitmånga som har en liten men trygg kaka o som inte sabbar vare sej för hög eller låg, utan gör det de bör, så blir samhället mer stabilt.  Var går gränsen ? För det borde finnas nåt när, när de blir en plåga som ej löser något. Kommunanställda ingår i många fall. Men som du ser, blir det , kan bli, farligt om man är skitrå o jätteblå och säljer alla dessa arbetsplatser. För då är de inte trygga längre o en o annan kommer dessutom nog snabbt sko sej. Kanske kan den nya polisutredningen lösa en del, av det vi tror är problemet. Jag vet inte. Men var än vår hederliga byråkrat sitter, så fyller de, helst många, en funktion, kanske i evighet. Big Love to G, de 11, och dej och mej o alla byråkrater såväl om de är poliser eller ej.

  • alomi

    Snälla sluta granska polisen på detta nedvärderande sätt det är väldigt pinsamt. Om man skulle vara lite stolt över dem så kanske t.o.m. de som gör sämre arbete skulle höja upp sig lite. Det tjänar verkligen inte något till att ifrågasätta dessa människor som gör sitt yttersta för att skydda oss. Det som händer när man ifrågasätter människor är att de istället tar ett steg tillbaka och försöker rättfärdiga sitt beteende, vare sig det är korrekt eller inte. Om man istället försöker att vara stolt och berömmer dem för de fina insattser som de faktiskt gör så är jag säker på att de alla kommer att göra ett bättre jobb. Jag som inte ens är från Sverige kan säga att jag är väldigt stolt över den svenska polisen, speciellt med tanke på att jag sätt alternativet (Poliser som tar emot mutor och löser fall som de själva tjänar något på ).  Så kom igen Sverige var lite stolta över den svenska polisen så är jag säker på att de kommer att göra ett ännu bättre jobb

  • http://norah4you.wordpress.com Inger E(norah4you) Johansson

    Hur står det till? Det är arbetsgivaren som ger arbetstider och arbetsuppgifter. Vi har inte önskelistor som måste uppfyllas när det gäller säkerhets- och skyddsarbeten.

  • Herr Gris

    Polisen i Linköping är inkompetenta små översittare hela högen. De som faktiskt ÄR i yttre tjänst står bara nere på Ågatan och provocerar fram bråk hos personer som de anser är bus.

  • Snairbox

    Kanske lite mer kriminell invandring kan öka polisnärvaron?

  • Snairbox

    Märkligt att på varenda en flygplats vågar ingen kasta ens ett papper, för att ribban ligger högt! Alla raser och religioner korsar varandra på en mini meny yta, så varför Linköping?.

  • Anonym

    Jepp, för det fungerar ju utmärkt i föregångsländer med sådan här lagstiftning, USA till exempel. 

    Om du får bära kniv, då kommer buset med pistol. Om du får bära pistol så kommer buset med en k-pist.

  • Snairbox

    AF diskriminerar fria åsikter, filtrerar vad vi läsare, borgare och skattebetalare tycker och tänker. Vad är vitsen med Kommentar rutor om dessa screenas och tas bort? Demokrati eller polisstat?

  • Snairbox

    Mer kriminella in i samhället ger fler poliser, och den offentliga sektorn ökar, jobben ökar och fler politiker behövs för att administrera problemen

  • Snairbox

    Och var tror ni gatubrottslighet och kriminalitet stammar ifrån?

  • Snairbox

    Politiker som importerar problemen…..

  • Snairbox

    Så vad föreslås? Typ FN som inte får bära vapen men lexikon på lokalt språk skäller ut bovarna typ, ”din stygge serb, vet hut. Vet du inte att det är förbjudet att rensa etniker”…

  • Snairbox

    Underbart kommenterat! Jag är inte född i Sverige heller, menhujedamej när man kan jämföra med andra länder….. Polisen är topp!!

  • Anonym

    När man har en Frisör som ansvarig för en svenska polismyndigheten så kan ju resultatet inte bli annat än katastrof. Beatrice Ask tycker det är viktigare att jaga 10 åringar som  laddat ner olibompa olagligt från Piratebay än att jaga brottslingar som rånar pensionärer banker våldtar misshandlar mm mm.Till detta satsas det enorma summor som bara kostar samhället pengar i domstols utredningar  o tar resurser från polisen som borde jaga brottslingar o inte olibompa barn. Därför är sverige brottslingarnas paradis.

  • Brunneli

    Så här är det….polisyrket är ett hantverk! Man möter individer, alla olika och de reagerar olika beroende på situationen och i den bästa av världar kan man som polis möta den reaktion som kommer på ett fullödigt sätt. Om man som polis vill möta individer på det sätt de förtjänar som uppdragsgivare, så kostar det tid. Tid som vi i enlighet med våra beslutande organ (ja, jag är polis sedan ett antal år tillbaka) inte kan unna oss att ta. Så, då kan vi som uppdragsgivare/ beställare/ människor i Sverige antingen välja;
     A: det ska inte kosta mer än det behöver.
     B: det finns inget pris på en kris.
    Välj själva! Vad gäller mig så har jag pga mitt engagemang hamnat i försäkringskassans klor och lever på nåder. Skulle rent faktiskt för mig och min familjs välbefinnande förmodligen gjort bäst i att rätta in mig i ledet och invänta pension som så många andra eldsjälar inom mitt gebit gör. Men kroppen sade ifrån, vilket jag är djupt tacksam för.
    Jag ska tillbaka och slåss mot väderkvarnarna, frågan är bara när och på vilket sätt jag gör det.

  • Uppdrag sanning?

    är du skön i huvudet eller? Blir så trött på alla er som verkar hoppat in någonstans i denna granskning. När poliser själva, ja själva berättar om hur det är, och enbart pga att detta satts igång.Inte så att polisen blev skit över natten, bara att dom aldrig haft någon anledning att komma ut för att skydda sina egna arslen innan. För då har ingen tagit upp detta, ingen har skakat på lådan för att vilken skit som ramlar ur. Tråkigt bara att det behövs en sån här grej för att ”samhällets ryggrad” ska få just en ryggrad. Varför har inte dessa poliser (anställda av oss, för oss) sagt något till oss innan. Blir så trött på denna hemliga organisation som man är med och sponsrar år efter år. Lite ljus till folket, jag vill inte höra att mina pengar går till fikarast, jag vill inte höra om latande på stationen, nerlagda utredningar och att dom inte dyker upp.

    Snart så man borde kunna göra avdrag från skatten, vill du sponsra en hemlig organisation med ryggdunkande fegisar, Nej jag menade inte svenska kyrkan nu, den kan man redan gå ur och slippa.

  • Stallas

    10 knop är 37 km/h. Normalt avstånd mellan båtar är över 50 meter eller över och skulle nåt hända så kanar de vid sidan av varandra. Båtliv är en livsstil och ett sätt att koppla av, punkt slut!

  • http://www.facebook.com/people/Michael-Gajditza/1375036475 Michael Gajditza

    Märkligt nog så satt ett tiotal av dessa enormt stressade poliser för någon vecka sedan som åhörare på en rättegång i Västerås där en av deras kollegor fått en spark på benet vid ett omhändertagande av en berusad kvinna. Jag förmodar att detta skedde på betald arbetstid då flertalet var uniformsklädda. Frågan är varför och vad de hade där att göra överhuvudtaget?

  • Josve71

    Har tittat på statistiken myndighet för myndighet och kan, i alla fall för Hallands del, konstatera att den omöjligt kan stämma… Frågan är lite felaktigt ställd till länspolismästarna då det varierar vad som räknas in i ”yttre tjänst”. Jag tror till exempel att man i vissa myndigheter räknar in personal på kriminaljouren som ”yttre tjänst” då de ibland åker ut direkt till brottsplatser… Jag är också ganska säker på att man räknar in spanare… Något som vi i Halland har både som länsgemensam resurs och på respektive närpolisområde. Och visst, de jobbar i yttre tjänst, men är civilt klädda och kör civila bilar och skall försöka undvika att bli identifierade som poliser vilket gör att deras närvaro på gator och torg knappast ökar tryggheten och verkar brottsförebyggande… Sen säger jag inte att det inte behövs för det är klart att de gör men att räkna in dem som poliser i yttre tjänst är att ta i…

  • Jenshoernicke

    Tyvär så försvann” Jävlar anamma” redan på sjuttiotalet likaså ”håll ”sverige rent” skitig   överallt i dag bara ser sig omkring .

  • Anonym

    Tyder på att polisen inte ska bygga sin organisation utan lämna den till andra som logistik

  • http://www.facebook.com/people/Niclas-Bergström/739876549 Niclas Bergström

    Det är en halvsanning, kriminalvården ansvarar för bemanningen på häktena och de störa polis husen bemannas aresten av skyddsvakter från privata bolag.

  • http://www.facebook.com/people/Niclas-Bergström/739876549 Niclas Bergström

    21 myndigheter med 21 olika ledningstrukturer och en kultur som handlar om att slicka uppåt för avancemang. Hur tror ni det blir kaos ? jo när man ger styrning till poliser som aldrig gjort riktigt polis arbeta. Sen finns det ett problem inom kåren som är fackets fel, det verkar som att poliser tror sig ha rätt till att inte jobba kväll/natt efter ett antal år i yrket vilket är helt galet, nej 6 år ska inte innebära en gratis rank uppgradering och inre tjänst under kontorstid. Är man anställd som ordningspolis skall man vara redo att för resten av den anställningen jobba natt/helger/kväller i shift, att sen just ordningspolisen i yttre tjänst måste få fördelar lönemässigt för att göra det attraktivt är en annan sak men polis kåren måste vakna up ur den statliga dimman och förstå att tid är inte en garant för andra tjänster. 

  • Krille

    Hej ! Lyxlirare.
    Löser inga brott ? Är det därför våra häkten och anstalter är överfulla med långa köer för att avtjäna ? Den resurs som avsätts till trafikövervakning är liten i jämförelse med annan verksamhet.
    Hur polisen sätter sina mål och därmed avsätter resurser är faktiskt våra politiker som bestämmer.

  • Kalee76

    I Storgöteborg sitter 70 nyutbildade poliser tvångskommenderade på utredningstjänst på obestämd tid. 70 poliser som brinner för att komma ut och jobba i yttre tjänst. Men de får inte. Man talar om att det dröjer ytterligare 2 år innan de kommer ut.

  • Eva

    kAN VÄL INTE VRA HELT FEL ATT LÄRA SIG EN AVDELNING FÖRST.

  • knalle12

    10 knop är 18,56 km/h.

  • Ola Ljungberg

     Om KBV´s andra uppgifter så finns det en sajt som lägger ut Kustis ”andra uppgifter”. Även Uppdrag Granskning. Googla hejakustbevakningen.

  • Ola Ljungberg

     Beklagar. dubbelpostat.

  • Mikke007

    Igår såg jag polsien på ett flertal ställen ,  med det enda vapen de kan hantera , en laserpistol.

  • CC

    De var där på sin fritid. Och vad de har där att göra över huvud taget har du inte med att göra. Kanske hade den misstänkte tagit dit personer som gillar att hota poliser och andra (typ så kallade MC-folk). Det är inte ovanligt att de dyker upp på varandras rättegångar med sina västar på. Allt för att få utöva sitt tysta hot. Kollegorna kanske slöt upp som stöd.

  • Poliskvinnan

    Problemet är att den största kritiken riktas mot oss poliser som arbetar i yttre tjänts, i uniform i radiobilarna. Det är inte vi som bestämmer vad vi ska jobba mot. Vi är mycket styrda av våra chefer som talar om hur vi ska arbeta, när vi ska köra laser, när vi ska kolla bilbälten, trimmade mopeder osv osv.

    Vi gör så gott vi kan och vill inget hellre än att gripa våldsverkare, narkotikaförsäljare, kvinno/barn/mansmisshandlare, djurplågare.

    Rikta inte kritiken mot oss. Vi är underbetalade (21000 i månaden efter ett par års tjänst), vi har knappt tid att äta och gå på toa i tjänsten allt som oftast (nej, vi har inte några så kallade frukostar där jag jobbar), vi blir hotade och spottade på och det förväntas att detta ska ingå i jobbet.

    Jag jobbar hårt, jag tror på att bemöta människor med respekt så långt det är möjligt för då kommer man långt. Men jag blir ledsen av all kritik som jag inte kan påverka på något sätt.

  • http://www.facebook.com/people/Johan-Qvarnemark/100000869053249 Johan Qvarnemark

    Håller med Ola. När såg man en polis i lilla Horred senast?? De kommer på sin höjd om det var ett bankrån, ni är ett stort skämt!!  Här sker inbrott på inbrott men det tar 20 min att åka från Skene och där har de väl redan fullt upp. Vill man att de ska komma fort får man ringa igen och säga att man inte behöver dem för att man har skjutit dem, då går det nog snabbare.Inget ont om poliserna , men man blir jävligt sur när de bara står o cashar in böter med kamera. Jag ser dem aldrig ute i trafiken o tar idioterna som kör om vid möte och beter sig trafikfarligt osv. Var är ni nånstans?? Det är nog så att de jagar poäng för statistik, men vi ser er inte i dagliga livet. Det är beklämmande att våra  skattepengar går till en massa poliser som sitter vid datorn. När jag var i USA gled  polisen runt hela tiden i bilar och mc i trafiken = de var mobila o därmed kunde de ingripa var som helst. Här sitter de på häcken på kontoret, det är stor skam! Statistik kan de gömma sig bakom , snart ringer jag inte alls utan hämtar stängselklubban och löser problemet själv…

  • http://www.facebook.com/people/Johan-Qvarnemark/100000869053249 Johan Qvarnemark

    Bor i lilla Horred, här ser vi aldrig av någon polis för de glider runt i Skene/Kinna.  Inbrott o knark finns här men det är väl så att först ringer man o sen väntar man någon minut o ringer igen och säger att de inte behövs för att man har skjutit dem. då jävlar .. Polisen idag är ett stort skämt, står o lurar bakom byggnader o skjuter med sina kameror för att kamma hem statistiken men några idioter i trafiken tar ni aldrig för ni är aldrig i trafiken. De kunde sätta sig mitt i byn två timmar så skulle varenda jävla timmerbil åka dit för knappt någon håller under 70 fast det är 40- Över denna väg ska våra barn gå till tåget. Endera dan ligger en unge på asfalten och då kommer jag vara en av de som tar hand om föraren..Är det underligt att polisen inte har någon som helst trovärdighet?? Var i USA för ett tag sen, där glider polisen runt hela tiden i bilar och på mc och därmed kan de åka på larm fort. Sen kan man väl ha åsikter om deras attityd osv men de är i alla fall ute på gatorna. Om någon slår ihjäl min son får jag själv ta hand om den personen, sen blir jag väl fängslad för över våld.. Finns ingen som helst trovärdighet kvar hos mig i alla fall.

  • Anonym

    Ok… Jag har läst en massa här, och jag måste säga att jag förstår varför vi har så få poliser. VEM, FAN VILL BLI ”POLIS” I SVERIGE? Du får inte skjuta, du får endast snacka. Men brottslingarna, dom får skjuta! Dom är sjuka enligt den svenska galna lagen. Om du ska skjuta ska du varnings skjuta först, Man undrar verkligen vem som kommit på detta? Om jag har en pistol som är gömd och laddad, och kan skjuta med den så hinner skjuta 3 poliser, om dom först ska skjuta i luften, för att varna. Är jag en brottsling så gör jag mitt yttersta för att komma undan.

    Jag förstår dom, jag förstår dom verkligen. Vem vill utkämpa strider med riktiga brottslingar när vi har ”Jesus” attityd i polis distrikten. Nej, nej vi ska bruka så lite våld som möjligt!

    Våld leder bara till mer våld säger dårarna, Genom tiderna så har våld alltid löst problemen. Jag undrar verkligen när svenska folket ska vakna ur sin dröm värld med rosa enhörningar och new age hippies. Vi, kan aldrig stoppa brott helt, det kommer alltid att förekomma. Vi kan aldrig avgöra vem som kommer bli en brottsling. Det finns för många miljarder faktorer som spelar in där. Men jag kan lova er, att jaga internet ungar, folk som tittar på tecknad porr eller asiater som är i 20 års åldern är INTE rätt väg att gå om man ska få ett samhälle som fungerar.

    Jag blev mörkrädd när jag fick se hur mycket resurser polisen lägger ned på sånt där skit. Polisen ska bekämpa brottslingar inte svensons! Varför är jag kvar här? Det är bara att flytta säger många. Jaha, för vilka pengar då? Flytta var?

    Men vi har barporrhysteri utan dess like i Sverige som polisen får tjaffsa med. Polisen gjorde ett tillslag mot en av mina kompisar som har asiatisk porr på sin dator. Han flinade som fan hela tiden under anklagelserna tills han sa med lugn röst. Så nu är 22 åriga tjejer barn? Polisen som förhörde honom blev helt tyst. Asiater ser OTROLIGT unga ut när dom är 20 år. Han kunde visa namn på dom, vilka dom var, och polisen fick bara gå med svansen mellan benen. Men hur många svensons har åkt dit för sånt som han kunde ha åkt dit för? hmm?

    Men det är inte polisens fel, dom gör bara sitt jobb! det är POLITIKERNAS FEL! och barnporr hysterins fel, Det har blivit helt vansinnigt.

    SÅ LÄNGE DET INTE FINNS ETT OFFER SÅ FINNS DET INGET BROTT!!!

    Att försöka stoppa brott innan det förekommer är lika farligt som att försöka förbjuda det fria tänkandet! SKÄRPNING SVENSSON, SKÄRPNING POLITIKERNA.

    Detta land är på väg att krasha, vem som helst som inte lever i sin rosa bubbla ser det. Gör nåt innan det är försent!

    Lägg resurserna på riktiga brottslingar och riktiga brott!

     

  • Anonym

    Ok… Jag har läst en massa här, och jag måste säga att jag förstår
    varför vi har så få poliser. VEM, FAN VILL BLI ”POLIS” I SVERIGE? Du får
    inte skjuta, du ska endast snacka. Men brottslingarna, dom får skjuta!
    Dom är sjuka enligt den svenska galna lagen. Om du ska skjuta ska du
    varnings skjuta först, Man undrar verkligen vem som kommit på detta? Om
    jag har en pistol som är gömd och laddad, och kan skjuta med den så
    hinner skjuta 3 poliser om dom först ska skjuta i luften för att varna.
    Är jag en brottsling så gör jag mitt yttersta för att komma undan.

    Jag förstår dom, jag förstår dom verkligen. Vem vill utkämpa strider med
    riktiga brottslingar när vi har Jesus attityd i polis distrikten. Nej,
    nej vi ska bruka så lite våld som möjligt!

    Våld leder bara till mer våld, Genom tiderna så har våld alltid löst
    problemen. Jag undrar verkligen när svenska folket ska vakna ur sin dröm
    värld med rosa enhörningar och new age hippies. Vi, kan aldrig stoppa
    brott helt, det kommer alltid att förekomma. Vi kan aldrig avgöra vem
    som kommer bli en brottsling. Det finns för många miljarder faktorer som
    spelar in där. Men jag kan lova er, att jaga internet ungar, folk som
    tittar på tecknad porr eller asiater som är i 20 års åldern är INTE rätt
    väg att gå om man ska få ett samhälle som fungerar.

    Jag blev mörkrädd när jag fick se hur mycket resurser polisen lägger ned
    på sånt där skit. Polisen ska bekämpa brottslingar inte svensons!
    Varför är jag kvar här? Det är bara att flytta säger många. Jaha, för
    vilka pengar då? Flytta var?

    Men vi har barporrhysteri utan dess like i Sverige som polisen får
    tjaffsa med. Polisen gjorde ett tillslag mot en av mina kompisar som har
    asiatisk porr på sin dator. Han flinade som fan hela tiden under
    anklagelserna tills han sa med lugn röst. Så nu är 22 åringar tjejer
    barn? Polisen blev helt tyst. Asiater ser OTROLIGT unga ut när dom är 20
    år. Han kunde visa namn på dom, vilka dom var och polisen fick bara gå
    med svansen mellan benen.

    Men det är inte polisens fel, det är POLITIKERNAS FEL! och barnporr hysterins fel, Det har blivit helt vansinnigt.

    Lägg resurser på riktiga brott inte fantasi brott!

  • TIM

    Till MLK81. Menar du att polisen duschar och klär om på arbetstid?! Är det ett så smutsigt jobb? Sådant gör väl vi andra hemma. Uniform kan man med fördel klä på sig hemma, så syns lite fler poliser ute! Tvätta bilar har man väl en automattvätt till?!? Tvättar de för hand så är det ju väldigt orationellt. Inget privatföretag skulle kunna ha råd att hålla på med det.

  • Anonym

    Därför att polisen tar vanliga svenssons som tittar på asiatisk porr där tjejerna är 22 år men hysterin tycker dom ser för unga och då är dom för unga. Därför är fängelserna överfulla. Eller fildelare som fildelat filmer som hip hip hora eller annat bla bla, jag har kompisar som håller på med riktiga brott och dom bara skrattar åt detta land. Sverige = brottslingarnas paradis så länge du gör brott på låg skala.

  • Anonym

    Är du ute och cyklar? Brottslingar är hur laglydiga som helst i trafiken för att INTE väcka uppmärksamhet. Man blir mörkrädd när man ser hur lite ni vet om riktig brottslighet.

  • Inte partisk

    När man råkar passera ett Systembolag i Sverige så kan man inte låta bli att undra hur många som egentligen är alkoholister? Vissa dricker bara på fredagar, vissa hela helgen och vissa på alla vardagarna. Är livet i Sverige så trist att man måste dricka så mycket?

  • Anonym

    Jadu… Om du arbetar 10 timmar om dagen. På grund av den galna stressen, så kan du 1. Ta självmord, 2. bli brottsling eller 3. Bedöva smärtan med alkohol.

  • Anonym

    Att polisen skulle vara underbemannad är ju rent trams. Man har då inga problem att skicka 2-3 poliser som handräckning till länsstyrelsens ständiga kontroller.

  • samhällsiaktagare

    Är det öga för öga tand för tand metoden som skall gälla framöver här i Sverige?
    Det är verkligen någon hög polistjänsteman eller män som har fått någon form av konstlad hybris som de försöker bota med fumligt placerade polismän som hellre skall jag möss än råtter.. Det där silade systemet kommer förr eller senare att braka ordentligt om ingen använder den delen av kroppen som man kan tänka rationellt med.
    Varför inte bara inse att de ledande är ett gäng apor utan konstruktiva och välplanerade tankebanor… till och med en apa är smartare än så !

  • Anonym

    Poliserna brukar stå med armarna i kors och ser då inte jättestressade ut. Med resorna inräknade så går det väl bort en halv arbetsdag.

  • Anonym

    2-3 poliser räcker inte för att ta hand om riktiga brottslingar. Då får du prova med 20 poliser inkl säkerhets polisen samt prickskyttar på taken. Det är det som gäller idag. För brottslingarna har vapen dom som faktiskt är farliga.

  • Anonym

    Om man inser att man inte kan göra något, så kan man lika gärna skita i det. Om jag vore polis, skulle jag aldrig göra något mer än det dom gör. För att göra något farligare skulle resultera i att jag dör, när jag ska försöka prata farliga beväpnade brottslingar till sans, och såklart utan.

  • Anonym

    De flesta djurägare är nog inte så värst farliga,så då är det bättre att satsa resurserna på dem då för att slippa ta risker?

  • Anonym

    En risk, är inte en risk när det är 99% chans att du dör. Då är det idioti. Att dom jagar kamphundar som jag förstår att du klagar på är lika galet som att jaga personer som tittar på asiater för att dessa ser ut att vara barn. När dom i själva verket är 22 år gamla. Asiater ser oftast riktigt fula ut, när dom är under 18.

  • http://www.facebook.com/people/Alfons-Åberg/100003518499864 Alfons Åberg

    Måste det vara det?
    Visste inte att jag hade flyttat…

  • Anonym

    Sanning-S: Eftersom det inte går att besvara din komm. nedan: Det handlar om snälla kossor och katter, inte kamphundar. Ditt intresse för porr är din ensak.

  • Snooker53

    Varför inte sparka hälften av poliskåren. Då blir dom effektivare. Så har ju sjukvården förklarat när dom sparkat folk inom vården, det kommer inte att vara farligt för patienten utan vi blir effektivare. Samma medicin ska nog funka hos polisen också

  • Anonym

    Går det inte att svara? Vad är det då som är fel. Snälla kossor, och katter? nu får du förklara. Sen kan du berätta om det finns några inställningar som gör att folk inte kan svara.

  • Anonym

    Någon gillade inte din kommentar om asiater.

  • http://snawitz.blogspot.com/ Tacessba

    Polisen måste bli mer effektiv, och ägna sig åt de saker som åligger dem.
    De måste lära sig att prioritera, så gör vi inom många andra yrkeskategorier

  • Anonym

    i nordkorea o kina blir man inburad om man krittiserar makten,DET BLIR VI I VÅRT LAND MED,säger man att det är för mycket invandrare här så är man rasse och i rent vansinne tar dom hit fler bara för att jävlas med oss skattebetalare.MEN JAG BLIR NOG BORTPLOCKAD HÄRIFRÅN INNAN JAG TRYCKT PÅ ENTER.

  • Anonym

    Vilket svammel. Finns naturligtvis ingen anledning till varför folk skulle få framföra vissa typer av fordon berusade men inte andra. Du får inte cykla berusad och då rimligen inte heller en båt eller en rymdfärja.

  • http://www.facebook.com/people/Po-Lundqvist/1595044255 Po Lundqvist

    Säger polisen i Linköping att de är farligt underbemmanade så tor jag på dom. Varför ljuga om sådant?

  • http://www.facebook.com/people/Po-Lundqvist/1595044255 Po Lundqvist

    Om Linköpings polisen säger att de är farligt underbemannade tror jag på detta.
    Varför ljuga om en sådan sak?

  • http://pulse.yahoo.com/_PD2RKCPBVAOFWV5K4MZ4SFAQIY Tom

    I Linköping med 105.000 invånare ska det statistiskt sett finnas 232 poliser. Hur kan man då föklarara att det bara finns 6 i tjänst?
    .
    Något lurt här?

  • Martin

    Man är inte ‘full’ men man påverkas tveklöst redan vid mycket små mångder alkohol, detta är påvisat i mängder av seriösa vetenskapliga studier. Att köra båt är måhända inte lika farligt för omgivningen som att köra bil, men för den enskilde är nog riskerna MINST lika stora ombord på en båt som i en bil.

  • Martin

    Mig veterligen finns det ingen ‘nolltolererans’ för cyklister och jag har flera ggr tagit cykeln hem efter en kväll ute i ‘krogsvängen’.  Men i sak har du ju rätt i att det borde vara samma regler för framförande av alla typer av fordon, även en cykel gör ont att bli påkörd av.

  • Dont

    Kan säga att vi vårat LÄN med 250 000 invånare än vi 6 poliser som rullar ut ifrån IGV, och då är det lite yta som ska täckas. Med andra ord en vanlig kväll/natt när det mer eller mindre bara är IGV som jobbat är det 6 poliser som finns tillgängligt i bilar.

  • http://www.facebook.com/borje.nilsson1 Börje Nilsson

    Närpolis är det som gäller. Jag mötte en närpolis i Biskopsgården i Göteborg för många år sedan. Han sa till min kompis Christer, det vet du väl att här får ni inte dricka. Christer bad om ursäkt de kände varandra sedan Christer lekte i sandlådan. Det kallar jag närpolis.

  • http://www.facebook.com/people/Håkan-Fors/100000897636652 Håkan Fors

    Så vi samhällsmedborgare är då utlämnade till maffian och ligor och gäng som säljer knark och härjar fritt , då måste vi ju bilda medborgargarden i Sverige och då dröjer det ju inte länge innan vi får samma  problem här som de har i Usa idag , och den starkes lag råder , ingen bra utveckling om 
    folk inte kan känna sig trygga . Kanske vi borde införskaffa en lokal cheriff
    och en lokal finka med galler .. Vi kan då inte ta imot fler invandrare med den utveckling som vi har nu nog måste man börja ta tag i problemen innan 
    småbarn och ungdomar beställer hem droger och och begår hemskheter ute om nätterna på stan i små onda gäng . Det värsta är ju att om du hamnar i skiten så får du ganska säkert leva med det under många år innan du kommer tillbaka och kan leva ett normalt liv.. Droger är inte bra
    och om du inte har arbete att gå till så blir det ju bara gänget och drogerna som gäller och inte nog med det utan sedan får de ju barn också vilka hamnar i en ännu värre situation med drogade föräldrar och ingen som helst framtid. Få bort knarket till att börja med då kan vi se en förändring till det bättre . 

  • Tj-alle77

    Polis=Lata statliga anställda som inget vill göra…
     

  • http://profile.yahoo.com/YJ5XEEUHY22UQRB3EPFZVV3Y44 D

    Eftersom det nu är så att man satsar allt på att jaga Svensson för att samla pinnar och Svensson får agera alkis för att polisen ska leva upp till kraven så kan vi väl göra så att vi inför motboken och drar in rättigheterna till alkoholförsäljningen på krogarna. På så vis skulle polisen kunna satsa på den verkliga kriminaliteten. Då skulle det räcka med det antal poliser som finns på varje ort eftersom Svensson skulle få vara Svensson och den grova kriminaliteten kräver så långt mycket mindre resurser än vad jakten på Svensson gör.
    Om det nu inte är så att jakten på Svensson i själva verket är ett sorts försörj-dig-själv-system som Reinfeldt infört för att finansiera skattesänkningarna förstås. Då skulle ju planerna på att stävja kriminaliteten spricka direkt för en kriminell på kåken är ju en UTGIFT medan ett alkolås på Svenssons bil är en INKOMST.

  • Anna_nym

    Vilken tur att det finns ordningsvakter då.

  • Anonym

    När inte ens polisen utreder att det själs från pengar som kommit in från brottslig verksamhet eller annat till polis lagret  flera hundra tusentals kronor per år hur kan man då tro att dom ska klara upp andra brott eller engagera sig i andra brotts anmälan av vanligt folk. Det verkar som poliser själv kommit underfund med att stjäla som polis är ofarligt för brottet utreds aldrig.Då har det gått långt.

  • uppdrag granskning?

    Det jag menade poliskvinnan är just det att man måste ju lära sig att säga till.
    Om det inte fungerar får man gå vidare.

    Om min chef skickar mig på idiotgrejer / idiotsystem som resulterar i att jag inte hinner på toa, äta eller bara allmänt stressa så kommer det gå ut över ”jobbet jag borde göra” så skulle jag sätta ner foten. Man är inte slav under sin chef, du är en person vars åsikter betyder lika mycket. Jag skulle starkt överväga att sluta mitt arbete om det var så. Det som irreterat mig är just att nästan ALLT detta kommer fram just nu, lär ju inte vara senaste månaderna det blivit såhär. Jag tycker att vi som skattebetalare har rättighet att veta vad som händer med våra pengar.

    Jag vill inte betala massa tusen varje år (inte allt till polisen nej men en del går dit) för att sedan bli misshandlad och få det nedlagt när gärningsmännen blir identifierade på plats, gå ut morgonen efter och bli stannad i någon idiotkontroll, jag vill inte känna mig osäker att röra mig i stan på kvällen för att dagen efter se en hel drös poliser sitta på någon bro vid motorvägen med en laser.

    Lagen kan ju inte se alla brott som likvärdiga, då hade straffen vara detsamma för alla brott.
    Att stanna någon som inte är gjort något när den kunde lagt kraften på att lösa något som faktiskt hänt.

    Sen kan du känna dig väldigt stolt om du bemöter varje människa med respekt.
    Något som man ska kunna förvänta sig av en polis, det kan inte vara någon chock att du kommer bli bemött av alla typer av människor redan när du söker och om du som person inte kan behålla lugnet och vara neutral så borde du inte bli polis.
    Av de poliser man träffat under åren så har väldigt få visat någon respekt överhuvudtaget. I rätten är du oskyldig till du är BEVISAT skyldig, de poliser jag mött verkar fått detta om bakfoten, du blir bemött som skyldig, det är fel.

    Har bott i norge, min erfarenhet av polisen där är helt annorlunda. Jag skulle aldrig få för mig att fråga en svensk polis om vägbeskrivning, just av anledningen att man inte orkar med ”jag är misstänksam mot allt och alla jargongen”.

    Jag tror starkt på att alla poliser inte ska gå omkring med tjänstevapen hela tiden. Utan pistol måste du verkligen behandla folk med respekt, ditt vapen blir din mun, det blir svårt att ta hand om ett flertal personer som tröttnat på taskig attityd.
    Med pistolen på bältet försvinner känslan av att munnen är ditt starkaste vapen, du vet att du kan mer eller mindre köra över folk till höger och vänster.

    Du och din kollega = två pistoler, vem vågar säga emot kulor

  • uppdrag granskning?

    läs på, finns gott om länder där polisen inte går laddade med kulor som är förbjudna i krig, tom utan vapen på höften, kolla till vår granne till vänster bara…

    Om det är en situation där vapen krävs så utrustas de. Annars får de använda sin hjärna, sin utbildning och sin mun, man kommer långt med de..

  • Videogott

    med reinfeldt i spetsen så är det många som gör det i stället för ett snabbt självmord

  • aa

    Man kan tänka på olika sätt. Vårt område bor ca:5000 människor, och vi har ett ungdoms”jäng” 6 st som vissa älldre är rädda. Men vi har inte haft nogång broplem med dem än att dem väsnar lite för mycket. Vi alla känner dem. Dem bor här och väsnas lite men dem har sitt eget område”revir” som andra jäng undviker och därför har vi så lungt här. Inga stölder, rån, mishandel,våldtäckter och bilbränder, tack för killar som lever här. Tyck vad du vill!

  • http://www.facebook.com/eurythmech Christofer Olsson

    När man skriver ”ett område på nästan 20 mil”, vad försöker man säga då? Är polisdistriktet endimensionellt? Och mer allvarligt, riktat åt ansvariga journalister – förutom att ni framstår som rätt korkade när ni skriver en sån sak så får man ju bara sitta och försöka gissa sig till vad ni försöker säga.

  • hässleholm

    Hur många poliser finns i Linköping och hur många i länet?
    Det uppstådda läget kan med stor sannolikhet endast grunda sig på
    synnerliggen dåligt ledarskap och disponering av tilldelade och
    befintliga resurser och bemanning.
    Flytta ut pinnchefer och sjärtvärmare på fältet.

    Och nu börjar polisen skjuta skarpt för att ”lugna” befolkningen?
    Har vi undantagstillstånd i Sverige.
    Farligt-Farligt och mycket dumt.

  • Alf Petersson

    Om polisen gör rätt saker skulle det fungera bättre. Nu står de t ex på återvinningsstationer och kollar vilka däck som finns på bil resp. släp. Det blir böter om du inte hunnit byta till vinter eller sommardäck på både bil och släp.
    À Petersson

  • Magnus

    Detta är en typisk prioritering, det finns inget ställe i hela landet där det är så många poliser ute och letar fartsyndare som på E4 i Östergötland.
    Det är klart att det skönare att konfrontera en ”vanlig” medborgare än att ta tag i buset.
    Alla som kört E4 utanför Linköping förstår varför så lite ”riktiga” brott löses där…

  • Anonym

    Det skulle du också tycka ifall du inte får använda våld.

  • MOSTAFA

    PLITJÄVLAR.

  • Gun Käfling

    Det kommer aldrig att kunna genomföras de mål som sätts upp om polisen får forts. arbeta med  uppgifter som ska skötas av civil personal,   det som  polisutbildad personal behövs till, polisiära ärenden, när det fattas civlanst. personal för avlastn. av arbetsuppg. där det inte behövs polis.
    Anställ civil personal och äska egna lönemedel/örnonmärkta,  för dessa anst. och låt polis arbeta med de ärenden där det behövs. Man kan aldrig nå fram till de mål man satt  upp om inte polisen kan fokusera  på sina egna arb.uppg. utan att ständigt göra  kontarb. som civlanst. personal ska stå för.

  • Magnus

    Jag kan hålle med om att snuten ska gå med sin batong och patrolera stan.

    De kvalificerade uppgifterna (dvs admistrationen) ska skötas av tjänstemän och det finns horder och åter horder av arbetslösa tjänstemän som skulle brinna för att göra det jobbet de är kvalificerade för.

    Sen kan polisen göra sina sysslor, gå med en batong på stan.

  • Magnus

    Tyvärr är det så.

    Det är ju bekvämast så.. Tyvärr vill vi skattebetalare känna oss trygga istället för trackaserade av polisen..

  • Magnus

    Varför tar ni bort mina inlägg där jag beskriver hur polis och domstol agerar för att trackasera de som utsatts för brott?

  • http://profile.yahoo.com/YJ5XEEUHY22UQRB3EPFZVV3Y44 D

     OK, du har ännu inte råkat ut för Pinnjakten! Lugn min vän, det är en tidsfråga. En DYR sådan.

  • http://profile.yahoo.com/YJ5XEEUHY22UQRB3EPFZVV3Y44 D

     21000 är bra lön med så pass låg utbildning som 2 år så håll till godo.

  • Kristoffersen.

    Alle Poliser er vel i fremtidsbyen Malmø.

  • http://profile.yahoo.com/YJ5XEEUHY22UQRB3EPFZVV3Y44 D

     hahaha,,,ja, det kan ju behövas ett gäng som backar upp en kollega som fått en spark på benet. Nästa gång Polisen bär uniform på sin fritid så gör en anmälan om tjänstefel inkl grovt. Kan generera ett fängelsestraff på upp till 6 år.

  • http://profile.yahoo.com/YJ5XEEUHY22UQRB3EPFZVV3Y44 D

     Förhoppningsviset är svaret på ”när”; vid nästa val.
    Detta är första gången i historien som Högerfallangen suttit i regeringsställning under två valperioder i rad. Och vi ser ju hur det gått. En enkel lösning; rösta på ett parti som sätter folkets väl och ve först snarare än kapitalet för ett fåtal.

  • http://profile.yahoo.com/YJ5XEEUHY22UQRB3EPFZVV3Y44 D

     För övrigt gällde ju de flesta siffrorna i statistiken; jakt på Svensson. Låt bli det så blir det mer tid över till kafferaster och mindre gnäll.

  • http://profile.yahoo.com/YJ5XEEUHY22UQRB3EPFZVV3Y44 D

     ja just det, kommer dit på sin höjd om det är bankrån, med lite otur är det polisen som begår bankrånet som i Bollnäs för åtta år sen.

  • http://profile.yahoo.com/YJ5XEEUHY22UQRB3EPFZVV3Y44 D

     Den enda maffia som skrämmer mig ä’r Polismaffian. Här har du en annan sorts ”statistik”:
    BANKRÅN begångna av Polischef: 1 st kända. Bollnäs 8 år sen. PLUS idel antal okända/icke lösta.
    VÅLDTÄKTER, MISSHANDLAR utförda av Poliser på fritiden = ett oräknerligt antal, alla nedlagda. Offren på flykt med skyddade identiteter.
    STÖLD på Polisstation utförd av Polis = uppgår till miljontals kronor i värde av föremål, pengar och droger.
    osv, osv, osv

    Fråga Sollefteå/Kramforspolisen varför 18 stycken sagt upp sig där under den senaste tiden och varför det forslas lastbilslaster av Sprit från Ryssland genom just Ångermanland och varför så många av Polisens vapen är i omlopp bland kriminella just där och sist men inte minst varför man utmålar MC-folket som boven!!!

  • http://profile.yahoo.com/YJ5XEEUHY22UQRB3EPFZVV3Y44 D

     Inför ett sheriffsystem så att utbildade poliser kan bo i sina hembygder. Åka MC mellan byarna och ha Polisväst och stjärna på bröstet. På fullt allvar alltså. Närpolis. Ingen pinnjakt, inga aggressiva attityder, bara finnas där nära tillhands när åskan går.

  • Andersson

    3 000 poliser leker kurragömma!!!  Hjälp  till  att  hitta  dom!  Dom har  betalt  av  skattepengar och skall  göra  skäl för  sin lön inte  gömma  sig!  Hittelön till  den/dom  som  hittar 3 000 poliser som  håller  sig undan!

  • Lallemaria

    Tyvärr så har du inte fattat problematiken att resurser läggs för samla statistik medans dom allvarligare brotten passera förbi.

  • http://snawitz.blogspot.com/ Tacessba

    Vad är priset om vi hittar någon?

  • Anonym

    Vad gnäller ni för!? Det är ju detta ni ville skulle hända. Av väpna polisen, så blir brottslingarna fredligare. Så nu det ni har skördat för fan! Detta är vad svenska folket ville ha, ni fick det!

  • Marcus Hubert

    Dom ända brott polisen lägger ner stora resurser på är skattebrott( Staten villa ha sina pengar) och Svensson bakom ratten ( Där är det bara att stå med nätet pengarna rullar in )..Men det är ju vad jag tycker.

  • F.d. yrkesfiskare

    10 knop är 10 x 1852 m vilket följaktligen blir
    18,52 km/h varken mer eller mindre!

  • Mr Pock

    Är det respekt polisen vill ha? gör då respektabla saker, som att bevaka hastigheter och nykterhet i samhällena och framför allt vid skolor och torg. Inte på 90 och 110 sträckor. Det skulle kanske inte skada om ni utredde lite fler brott också, som omväxling från myndighetsutövandet på motorvägarna t.ex.

  • Håkan Börjesson

    F.k. Det finns ingen lag som förbjuder någon att cykla berusad. 

  • Sixten_svensson

    I USA, detta land vi har fått uppfattning om vara ett laglöst land, åker poliser ofta i enmanspatruller. Så icke i Sverige. Exempel: om fyra poliser fördelas på fyra bilar, täcker de större yta. Vid insats, antingen ingriper den ensamme polisen själv, eller ”håller känning” med buset tills förstärkning anländer. Dessutom, det kan finnas tillfällen då det kanske räcker med två, eller möjlighen tre poliser som ingriper. Den fjärde polisen kan verka på annat håll. Eftersom stor del av ingripandena sker kvälls-/nattetid finns det gott om polisbilar, som nyttjas av andra enheter dagtid. Avrapportering vid ett ingripande kan skötas av en person. De övriga kan direkt åta sig annan verksamhet – direkt. Dessutom – utöka ordningsvakters, väktares befogenheter. Idag kan dessa ingripa vid ”fylleri”
    på och intill krog motsv. Ge dessa befogenhet att skjutsa fyllot till arresten. Kostnaden ska krogägaren stå för. Dvs priset på krogen ökar. Men det är rättvist. Varför ska svenska folket som inte besöker krogen betala stor del av polisernas ”kroginsatser”? Idag är det ju så populärt att vid sidan av skatt, tillämpa avgifter så detta system ”ligger i tiden”.
    på detta sätt kan ett antal poliser verka vid annan verksamhet istället för att fungera som transportorgan framförallt fredag och lördagkvällar/nätter. Här har vi fyra bra exempel. De kommer i stort inte kosta skattebetalarna något. Fila på förslagen, tillämpa dem och Sveriges poliskår kommer att bli effektivare, egentligen till ingen kostnad för skattebetalarna. JUST DÄRFÖR kommer det aldrig att tillämpas.

  • Vipera

    Om jag förstår din röriga insändare rätt så tycker du att vi poliser är lata och stjäl mm. Du är ju uppenbart inte rätt ihopskruvad!! Jag jobbade natten julafton, natten juldagen och natten nyårsafton 2011. Jag har under mina 22 år inom Polisen räddat tre personers liv genom att lägga tryckförband, ge HLR mm och varit insatschef vid massor av försvinnanden där vi räddat ett stort antal dementa människor. Jag kan gå med rak rygg och veta att jag har gjort och gör skillnad för många medmänniskor.

  • Vipera

    Jag önskar att svenska folket kunde sluta ta allting som GW säger som sanningen. Vad har han procuderat de senaste åren? När jag gick på Polishögskolan var hans föreläsningar utan konkurrens de sämsta! Dåligt förberedd med dåligt material.

  • Vipera

    Så du menar att om en polispatrull inte får relevant tid för att säkra spår, avrapportera det som både talar för och emot en ev gärningsman osv utan måste abvryta skrivandet för att åka på ett prioriterat larm så påverkar det inte rättssäkerheten? Hur tänkte du nu??

  • Naxtastic

    Det är inte bilens fel, det är bilistens. Oavsett om denna är trött, berusad eller något annat som påverkar ens förmåga att framföra fordonet. Klart att man ska få köra bil efter en mellanöl, likväl som du ska få köra efter en jobbig dag på jobbet om du upplever att detta inte blir någon större säkerhetsrisk. Tänk så många som kör hem från jobbet som inte har på vägarna att göra… Borde detta vara olagligt?

    Låt männikskor ta korrekta beslut än att skapa ett samhälle där man måste lagstifta för att få gå över cykelvägen…

  • http://twitter.com/MattiasStanton Mattias Stanton

    Detta är inget ovanligt. I Malmö ligger man ofta på sk ”säkerhetsnivå”. Dvs på gränsen hur lite Poliser det får vara i tjänst.

    Då räknar jag ordningspolisen. Inte de som nu för stunden är här, ”Alfred” och ”Selma”.

  • Naxtastic

    Roligt hur alla vill anklaga Ola Ljungberg förm alkolist istället för att faktiskt diskutera med honom. (iofs vanligt i AF forum) Så blir det när man bara hatar… därför man inte längre tror på demokrati… Jag dricker alltid mjölk till maten, är jag mjölkolist? Dessutom är det just till mat man ska förtära alkoholdrycker då smakerna kommer fram mycket mer, men men vad vet ni om det.

    Det är inte bilens/båtens fel, det är bilistens. Oavsett om denna är trött, berusad eller något annat som påverkar ens förmåga att framföra fordonet. Klart att man ska få köra bil efter en mellanöl, likväl som du ska få köra efter en jobbig dag på jobbet om du upplever att detta inte blir någon större säkerhetsrisk. Tänk så många som kör hem från jobbet som inte har på vägarna att göra… Borde detta vara olagligt?
    Låt männikskor ta korrekta beslut än att skapa ett samhälle där man måste lagstifta för att få gå över cykelvägen…

    Tänk er en person som jobbat 12 timmar fysisk och sen ska hem med bil. Bättre än en kille med en öl i magen? Tror absolut inte det av egen erfarenhet. Finns heller ingen kollektivtrafik vid denna tidpunkten oftast. Oj, nu glömde jag lastbilschauförerna som jobbar sjuka pass ocvh ändå kör…

    Detta är inget som kan åtgärdas genom hårdare lagstiftning. Lagstifta om vakenhet??? Lycka till.

  • Niklas

     Varför ska det vara så svårt att livet består av val, och detta är en väldigt simpel situation, dricka alkohol eller köra? ta bilen eller gå (alt kollektivtrafik). dricker gärna en öl till maten, men jag kör inte efter.

  • Polis som fortf har viljan

    Kan bara hålla med, med 19 års skifttjänst i ryggen. Problemet idag är att den enskilde individen(läs nyanställda) mer och mer utgår från sig själva. Felrekryterade..? JAG vill jobba då och inte då. JAG vill inte jobba nätter, helger. Detta i kombination med att arbetsgivaren försämrar arbetstidsavtal, OB m.m gör att…det inte blir några skitjobbande poliser kvar. Jo, förutom ett antal äldre då, oftast män…som fortfarande orkar och törs vara ute och undsätta allmänheten, år efter år. Gå ”in” för dessa går inte ens. Det är ju fullt av mer eller mindre nyanställda där… ”inget kul ute, jobbigt med skift, bättre lön inne, farligt ute..”

    Rekrytera arbetare med hög social förmåga, lösningsbenägna och vana att arbeta i turlag med andra. Mod och intresse för egen fysik är troligen ingen nackdel…

  • http://www.facebook.com/people/Alfons-Åberg/100003518499864 Alfons Åberg

    Svengeskt text nedan  ”1 vecka ago” ”Gilla” ”svara”
    Var ligger Ale kommun?