Från tå till topp

Har ni sett de här supercoola skorna? De är en trefärgad unisexmodell designad av Minimarket och just den här versionen är ett exklusivt samarbete med klädbutiken Aplace. Skon släpps i butik i dag, men vill ni haffa ett par får ni skynda på för de finns bara i 30 ex. (Men samma snygga modell fast i andra färger finns även på Minimarkets webbshop.)

I går firade jag skosläppet och var även på inflyttningsfest för klädjätten Bestsellers nya showroom. De har bland annat har märkena Vila, Vero Moda och Only och jag hittade den här fina fuskpälsjackan och de här (fina eller för mycket?) brillorna.

I morse var jag på pressfrukost för världens coolaste uppfinning – cykelhjälmen Hövding – som är en krage med en airbag som vecklas ut om man är med om en olycka. Jag vet att jag tjatat om den förut – både i tidningen och på bloggen – men den är bara såååå fantastisk. Uppfinnarna Terese Alstin och Anna Haupt nedan hade precis fått ett brev av en tjej i Tyskland som tackade dem för att hjälmen räddat hennes liv.

Och så här ser den ut på:

Och så här ser det ut när den vecklas ut:

Kategorier Okategoriserade

  • sofia

    Vad kostar den då?

  • Anonym

    Den är rätt så dyr – 3998 kr. Men cyklar man mycket kan det vara värt det som en säkerhetsinvestering.

  • Anonym

    Jag antar att det var hjälmen du menade o inte brillorna eller skorna :)