Jag och min förställning!

Nu är det alltså ”officiellt” att jag ska göra en föreställning på Maxinteatern i vår. Den heter Älska mig och handlar kort och gott om bekräftelsebehov! Ni kan läsa mer om föreställningen i en artikel som finns HÄR. Sigge Eklund regisserar och vi sitter nu på Grand Hotel i Lund och går igenom de första utkasten till manus. Det ska bli otroligt roligt att göra detta – och helt vidrigt, naturligtvis, att stå på en scen för första gången på det här sättet.

Jag är rädd för allt möjligt i det här projektet. Men mest rädd är jag nog för att det ska bli helt tomt på teatern, att jag sitter i logen precis före premiären och hyperventilerar och daskar mig på kinderna och spolar kallt vatten i ansiktet och stirrar in i spegeln och skriker ”KOM IGEN NU ALEX” och så kommer producenterna Agneta Vilman och Lasse Karlsson in i logen, de kliar sig i huvudet och ser lite förlägna ut och säger: ”Känner du att du vill köra för de fem personer som sitter där ute eller vill du att vi ställer in?”

Biljetterna släpptes i alla fall idag. Ni kan väl komma och titta?

Ni kan köpa biljetter HÄR.

KATEGORIER Okategoriserade| Inlägget har 52 kommentarer
  • Fredrika

    Vad roligt!!!! Grattis! Jag tror det kommer bli skitbra! Kanske kan önska mig ett par biljetter :)

  • http://asitismarie.blogspot.se/ Marie

    Jag kommer, det där med bekräftelsebehov är ett intressant ämne som känns igen. : )

  • Scocco Anna

    Bokat och betalt!

  • Sofia

    Medvetet ”förställning” i rubriken eller? 

  • Pelle Jutterström

    Väntar tålmodigt på en förlängd turné hit till
    Göteborg =)

  • Frida

    Kom till Helsingfors! 

  • Essi

    Köpt! Kommer bli skitbra! :-)

  • Ankan

    Det går ju inte att köpa! Står att biljetterna inte är tillgängliga!

    • Linda

      samma för mig!

  • Gast

    Det kommer iaf 2 personer, jag slängde mig in och köpte biljetter! Jag blir alldeles pirrig redan nu. Haha!

  • Erik

    Hej Alex,

    Kul! Jag tror det blir riktigt bra! Ska absolut försöka se den.

    En annan med bekräftelsebehov tycks vara jag, som startat en blogg… Nu förstår jag förstås att du har massvis att göra, men skulle det vara möjligt att få lite tips och råd från självaste blogg-gudfadern? Om det går.  https://erikolden.wordpress.com/

    Hur som helst, trevlig helg!

    Mvh Erik

  • Lisa

    Gud vad kul! Älskar ju din och Sigges humor och vassa intellekt. Jag kommer!

  • Eva

    kul!

  • Frida

    Kom till Umeå!!

  • Emelie

    Åh!! Jag vill se! Kan du inte tidigardlägga den?! ;) Vill gärna inte åka till Sthlm när jag har BF ;)

  • MaryJoMin

    Gu vad kul Alex!!! Jag kommer :D

  • Emelie

    Jag vill komma, men bor i fukking Småland ;)

  • Karin

    Bokat 2 biljetter till 9 mars:)
    Detta ser jag fram emot.

  • Karin

    Och en sak Alex, man ställer aldrig in hur få som äns sitter där i publiken. Man talar till dom som sitter där och har sköpt biljett för att se just dig:)
    Men i detta fall så blir det nog fullsatt. Lycka till!

  • Hanne

    Det kommer att bli kanonbra!

  • Hollihatten

    Lägg ut schulman show så att jag får kommentera på det! Varför är inte du med på ”Vem tror du att du är?” ? Skulle vara sjukt intressant att se din släkthistoria, tycker du inte? 

  • Emma

    Kom till Umeå också! 

  • Freda

    Alex, den nye Birro. Intressant.

  • Carro Dicken

    DU är så MODIG! Jag vet inte om jag kommer att bo här då men vafan. Jag ska tänka på saken (herregud som att du bryr dig men bara så du vet och inte undrar var jag är osv)

  • Linnea

    Vad kul! När du gjort succé i Stockholm vore det toppen med ett gäng föreställningar i Göteborg

  • Wal

    Det blir säkert bra.
    Men du, gå till talpedagog/annan lämplig.
    Du pratar så snabbt och otydligt att jag i dagsläget inte skulle betala för att gå och försöka uppfatta vad du säger.
    Ungefär som Jonas Gardell pratar, så vet du  hur jag menar.

  • Johanna

    Åh, äntligen! Biljett bokad!

  • Malin

    Jag och nio kompisar från Gävle har bokat! Ska bli helt underbart!

  • Fiffins

    Ingen schulman show idag?

  • Maria

    Jag kommer också! Så då blir vi tre ; )

  • http://yvonnekeller.blogg.se/ Yvvi79

    Jaa!! Vi kommer. Jag och min vän. Vi har bokat biljetter till den 8:e mars. Känns som en bra dag! Internationella kvinnodagen och allt. Känner du till något trevligt boende i Stockholm som du kan rekomendera till två Linköpingskvinnor?

    http://yvonnekeller.blogg.se/

  • Anskar

    Kom till UMEÅ!

  • Njamen

    Usch, vad är det för hand som tar dig i håret – två klor?!

  • Lila_troll

    Hade gärna gått!

  • Karin Frinas

    Det kommer bli fullsatt varje kväll! Du är för jävla bra Alex!

  • Jennie

    Fem personer är väl inte dåligt på första föreställningen, klart du kör ändå..:) Häftigt, tror jag kanske måste gå, låter som ett spännande ämne!

  • mia

    Ja, jag vill se! Du är bra. När kommer du till Göteborg?

  • Jannickeclaeson

    Snälla Alex! Självklart kommer vi!!!!gaska upp dig nu.

  • Nisse34

    Tror inte du drar så mycket folk tyvärr, lite hybris över det här. Men kul och vågat, cred.

  • Karin

    Hoppas att du och Sigge gör ngt på scen tillsammans någon gång också.

  • http://www.facebook.com/oxvalley Lars Svensson

    Satt och såg ”Här har du ditt kylskåp” med dig på SVT Play ikväll. När du pratade om att inte kunna älska barn två lika mycket så kom jag plötsligt ihåg att jag hade samma tankar en gång. Och oroa dig inte. Så fort barn två kom så minns man inte ens tvivlen. Kärleken svämmar även över på min lilla Lina… Men mina tvivel finns nerbloggade här:

    http://oxvalley2.blogspot.se/2005/10/rcker-hjrtat-till-en-baby-till.html#comment-form 

  • Malin

    Ja, kul! Men jag kan inte gå de datumen! Kan du snälla please se till att föreställningen blir filmad också, jag vill så gärna se!

  • http://www.facebook.com/Tessiloo Therese Nordlinder

    Fan vad kul! Bokat och klart.

  • brr

    Men vad dyrt! Sänk priset på biljetten! Skärpning.

  • darkly

    Är det verkligen ingen som tänker fråga om rubriken eller är det ingen som märkt ?

    Felstavat eller ordvitseri.

  • me

    Så kul :-) Lycka till

  • Ak

    Intressant! Ditt vilda bekräftelsebehov brukar du ju inte vidröra så ofta, jag tycker det känns positivt att det kanske finns en självinsikt och därmed en utveckling på G, bort från destruktivitet och snedsteg i kampen för att få känna att man är värd lika mycket som alla andra – som vi ju sett att du tyvärr ägnat dig åt tidigare även om din nuvarande image sopat mycket av det under mattan. Önskar dig all lycka till och är övertygad om att det kommer långt mer än fem personer!

  • http://www.facebook.com/people/Olle-Hilmersson/1839672612 Olle Hilmersson

    Alldeles för dyrt för min smak men lycka till

  • Lisa

    Bokat!:)

  • http://sannissas.devote.se/ Sanna

    Bokat och klart, ska bli såå roligt´att lyssna på dig live. =)

  • Armanipalle

    Vill bara säga att vi i föreningen redan är uppe i 350 anmälda!

  • wulfen

    fyfan vad kul!!!!!!!!!! ska LÄTT ta mig till sthlm och kolla :D