Gammal som jag blivit hade jag glömt hur det känns att stå längst fram på en riktigt svettig rockkonsert.
Nu minns jag igen.
Spinnrummet är ett veritabelt zoo – och till ingen nytta. Kandidaterna är själva kommer aldrig dit. Istället står surrogater – allsköns kongressledamöter, före detta guvernörer, överstar och what not – små podium och babblar om hur överlägset ”deras” kandidat vann debatten.
Och mediarepresentanterna klättrar på varandra för att få fylla sina bandspelare med spinnet.
Ibland kan man undra vad det är för yrkeskår man ingår i.
* * *
Men jag ser Matt Tiabbi från Rolling Stone – i basker.
Det är väldigt coolt för en gammal stargazer.
* * *
Man kan ju sammanfattningsvis konstatera att valrörelsens hittills vildaste dag helt logiskt slutade med dess hittills vildaste debatt.
Vem som vann?
Ja, inte var det Romney. Han hade för första gången svårt att parera dubbelattackerna från Gingrich och Santorum och får nog finna sig i att det är den duon som går mot valet på lördag med så kallat momentum.
Såvida han inte chockar alla genom att offentliggöra helt felfria inkomstuppgifter i morgon – men det verkar han ju bekymmersamt ovillig att göra.
* * *
Nu ska vi åka hem till hotellet och kolla ABC-intervjun med Marianne Gingrich.
Dagens tunga bomb kan ju fortfarande vänta på att brisera.
Och om jag får komma med ett råd innan ni kommenterar det här inlägget är det att läsa samtliga kvällens inlägg – från del 1 och framåt.
Det står mycket om hur illa behandlad Ron Paul blev och du, Lindström, är till och med nämnd…