Bohemchic

”Interior straight from the heart”

Startsida / Inlägg

Nigellas fudgesås.

av Helena Aro

Idag har jag legat nedbäddad hela dagen med min förkylning. Cecilia har suttit i juryn för kladdkake-SM. KLADDKAKE-SM, bara ordet får snålvattnet att rinna!

Liiite avundsjuk är jag allt.

MEN, för att inte deppa ihop här i sängen så har jag surfat på olika receptsidor, mmmmmmm. Favoriten hittade jag på Nigellas hemsida, en lättlagad fudgesås. Läsarna där fullständigt överöser denna sås med goda ord, så i den milda grad att jag måste åka och handla ingredienserna pronto (trots att jag har feber)! Receptet hittar du här.

Bild 2.png

Jobbar som inredare och ­inredningsjournalist. Bor i hus med man, barn och två roliga katter i ­Stockholms skärgård. Jag ser på ­inredning på ett lustfyllt, spontant och okomplicerat sätt och bloggar rakt från hjärtat. Jag är en ordningssam bohem som älskar Carl Larsson-idyllen lika mycket som en eklektisk loftlägenhet i New York, eller ett arkitektritat Pål Ross-hus. Lever efter mottot “allt har sin tid”.

Online

Mail

helena@helenaaro.se

Facebook

facebook.com/helena.aro

Instagram

instagram.com/helena_aro
Follow on Bloglovin
Arkiv
Kategorier
badrum design diy dukning förvaring hemma hos härligt hemma Ikea industri industriinspiration instagram jul koppar kök mönster pyssel sovrum tapeter trädgård vardagsrum