Bohemchic

”Interior straight from the heart”

Startsida / Inlägg

Vill ha!

av Helena Aro

När jag besökte en av alla pressvisningar i våras fotade jag dessa dessertglas ”Kastehelmi” från Iittala. Oiva Toikka designade serien redan 1964, sedan försvann den några år ur produktionen men relanserades 2010 för att fira Oivas 50 år i företaget. Ett dessertglas kostar ca 250 kr… och pressglas har verkligen fått ett uppsving de senaste åren.

Kastehelmi betyder daggdroppe på finska, så man förstår ju vart inspirationen kom ifrån!

iittala, dessertglas, kastehelmi

Ha en fin tisdag vänner!

 

Jobbar som inredare och ­inredningsjournalist. Bor i hus med man, barn och två roliga katter i ­Stockholms skärgård. Jag ser på ­inredning på ett lustfyllt, spontant och okomplicerat sätt och bloggar rakt från hjärtat. Jag är en ordningssam bohem som älskar Carl Larsson-idyllen lika mycket som en eklektisk loftlägenhet i New York, eller ett arkitektritat Pål Ross-hus. Lever efter mottot “allt har sin tid”.

Online

Mail

helena@helenaaro.se

Facebook

facebook.com/helena.aro

Instagram

instagram.com/helena_aro
Follow on Bloglovin
Arkiv
Kategorier
badrum design diy dukning förvaring hemma hos härligt hemma Ikea industri industriinspiration instagram jul koppar kök mönster pyssel sovrum tapeter trädgård vardagsrum