Gaudís hemliga krypta
avBarcelonas största sevärdhet är basilikan Sagrada família, arkitekten Antonio Gaudís ofullbordade mastodontverk. Vad färre känner till är att Gaudí även designade en annan, betydligt mindre kyrka strax söder om Barcelona. Den kallas Gaudís krypta och ligger i Colònia Güell, en av de tidstypiska kolonier som uppstod kring textilfabrikerna i Katalonien under slutet av 1800-talet.

Industrimagnaten Eusebi Güell var ett stort fan av Gaudí och möjliggjorde hans konstnärliga skapande. Den före detta kolonin är i dag ett pittoreskt art nouveau-inspirerat bostadsområde med runt 800 invånare. Husen påminner även lite om Vilda västerns låga byggnader. På huvudtorget tronar herr Güell himself.

Gaudís krypta uppfördes nyligen på UNESCO:s världsarvslista.
Om man vill göra en utflykt till kryptan, som ligger 20 minuter från centrala Barcelona, gör man det bäst genom att hoppa på pendeltåget (ferrocarriles) från Plaça Espanya och åka till stoppet Colònia Güell. Det ligger en mysig kvartersrestaurang nära kryptan som heter El Capritx.
Lotta Zachrisson, 37, är New York-bo sedan fyra år. Där upptäcker hon gärna spännande konst och nya stadsdelar.På helgerna hittar man henne på något trevligt brunchställe eller på picknick i någon park.
Kontrasterna, den närvarande historien och den sköna atmosfären – frilansjournalisten Johanna Paues föll handlöst för Berlin redan under det första besöket för sju år sedan. Två år senare flyttade hon dit.

Västgöten Elin Hellström har dragit till Barcelona för vädret och de sena vanorna. Hon sliter med katalanskan och övar på spansk mañana-mentalitet. Svag för ordböcker, balkongodling och morgonkaffe.
Skånske Petter Larsson, 25, har bott i London i tre år. Han älskar mixen av musik, mode, mat och märkliga människor. Utöver journalistjobb så bedriver han en ändlös jakt på nya områden, trender och barer.