Här hittar du köttigt mys till soffhörnan
avButiken gör verkligen inte mycket väsen av sig från utsidan – men när du väl lyckats hitta den kommer du med stor sannlikhet att tappa hakan. På Aufschnitt i Friedrichshain (Boxhagener Strasse 32) hittar du kuddar i form av köttbitar. Japp, du läste rätt. Salamikorvar, kotletter, fläsklägg och kasslerstycken snyggt upplagda i en köttdisk. Och i olika storlekar för att kunna passa i såväl sängen som i fästmanssoffan.
Helt enkelt kuddar i äkta tysk, köttälskande, anda. Fast finast av allt är nog ändå de mjuka små broscherna i form av prinskorvar. Så elegant!


Lotta Zachrisson, 37, är New York-bo sedan fyra år. Där upptäcker hon gärna spännande konst och nya stadsdelar.På helgerna hittar man henne på något trevligt brunchställe eller på picknick i någon park.
Kontrasterna, den närvarande historien och den sköna atmosfären – frilansjournalisten Johanna Paues föll handlöst för Berlin redan under det första besöket för sju år sedan. Två år senare flyttade hon dit.

Västgöten Elin Hellström har dragit till Barcelona för vädret och de sena vanorna. Hon sliter med katalanskan och övar på spansk mañana-mentalitet. Svag för ordböcker, balkongodling och morgonkaffe.
Skånske Petter Larsson, 25, har bott i London i tre år. Han älskar mixen av musik, mode, mat och märkliga människor. Utöver journalistjobb så bedriver han en ändlös jakt på nya områden, trender och barer.