Gå på barnteater i helgen – i ett begravningskapell
avJag har ju skrivit tidigare om att det pågår sagodagar i här, festivalen Märchentage, och det är helt fantastiskt vad mycket fint som finns att göra för barnen i Berlin just nu (och deras föräldrar som har det mycket lättare att roa sina ungar under helgerna. Halleluja).
Förra helgen gick vi på ”sagopyssel”. Det vill säga höra saga och sedan göra små konstverk med sagan som inspiration. Succé. Min stora gjorde en drake SOM SPRUTAR ELD och var stolt som en tupp i flera timmar efteråt. Nu på söndag tänkte vi gå på barnteater på det supersköna stället Theaterkapelle här i Friedrichshain. Förväntningarna är på topp.
Kuriosa: Theaterkapelle ligger invid en kyrkogård och fungerar då och då också som ett begravningskapell. Och så finns det en bar i källaren där det är fest ibland.
Konst, party och sorg. Allt i ett.

Lotta Zachrisson, 37, är New York-bo sedan fyra år. Där upptäcker hon gärna spännande konst och nya stadsdelar.På helgerna hittar man henne på något trevligt brunchställe eller på picknick i någon park.
Kontrasterna, den närvarande historien och den sköna atmosfären – frilansjournalisten Johanna Paues föll handlöst för Berlin redan under det första besöket för sju år sedan. Två år senare flyttade hon dit.

Västgöten Elin Hellström har dragit till Barcelona för vädret och de sena vanorna. Hon sliter med katalanskan och övar på spansk mañana-mentalitet. Svag för ordböcker, balkongodling och morgonkaffe.
Skånske Petter Larsson, 25, har bott i London i tre år. Han älskar mixen av musik, mode, mat och märkliga människor. Utöver journalistjobb så bedriver han en ändlös jakt på nya områden, trender och barer.