Närodlat flyttar in till New Yorks barer
av
Närodlat på restaurangerna har de senaste åren varit en stark trend. Nu gör fenomenet sitt intåg även på cocktail-listorna. Bartendrar blir som riktiga mästerkockar och hittar på egna drinkar med hemgjorda juicer och kryddblandningar som de testat sig fram till. På barer som är kända för sina cocktails finns ofta specialare som passar säsongen – till exempel drinkar med pumpa under hösten, kanel under vintern, och lätta fräscha smaker till sommaren.
Enligt Dushan Zaric, en av fem ägare och tillika bartender på populära Employees Only i West Village, går trenden dessutom mot att ingredienserna ska vara inköpta från närbelägna gårdar. Att stötta odlare i hemtrakten är något som New Yorkare är villiga att betala extra för – oavsett om slutprodukten hamnar på tallriken eller i glaset.
Lotta Zachrisson, 37, är New York-bo sedan fyra år. Där upptäcker hon gärna spännande konst och nya stadsdelar.På helgerna hittar man henne på något trevligt brunchställe eller på picknick i någon park.
Kontrasterna, den närvarande historien och den sköna atmosfären – frilansjournalisten Johanna Paues föll handlöst för Berlin redan under det första besöket för sju år sedan. Två år senare flyttade hon dit.

Västgöten Elin Hellström har dragit till Barcelona för vädret och de sena vanorna. Hon sliter med katalanskan och övar på spansk mañana-mentalitet. Svag för ordböcker, balkongodling och morgonkaffe.
Skånske Petter Larsson, 25, har bott i London i tre år. Han älskar mixen av musik, mode, mat och märkliga människor. Utöver journalistjobb så bedriver han en ändlös jakt på nya områden, trender och barer.