Leka ute när det regnar? Was?
avDet kan vara så att de senaste veckornas dåliga väder når sin kulmen i dag. Ösregn. Och prognosen säger att det ska pågå hela dagen.
Om inte mina barn kommer ut ur lägenheten före elva på förmiddagarna blir det skrik och panik och på det stora taget väldigt dålig stämning här hemma. Så ut går vi, hur dåligt vädret än må vara.
Inget konstigt alls – för mig som är uppvuxen i Sverige. Vi har ju galonisar och stövlar! Vatten är ju kul! Heja heja! Men för min äldsta, snart fem år och uppvuxen här i Berlin, är det ett mysterium varför jag envisas med att vi ska hoppa i pölar och göra vattenrännor i sanden. På hans förskola stannas det inne när det är blött ute, punkt, och mitt regnleksdrillande under helgerna har helt klart inte räckt för att väcka hans entusiasm.
”Varför mamma, vaaarfööör? Nu går vi heeeem, du är gaalen – det är reegnar ju!”.
Och visst, lite galen känner jag mig ju där jag står, mitt i en pöl och med hinken i högsta hugg, på en förutom oss helt öde lekplats. Dripp dropp från klätterställningen. Snyft och ”mina händer är blööhöhöta!” från sonen.
Och så känner jag mig svensk. Så väldigt, väldigt svensk.

Lotta Zachrisson, 37, är New York-bo sedan fyra år. Där upptäcker hon gärna spännande konst och nya stadsdelar.På helgerna hittar man henne på något trevligt brunchställe eller på picknick i någon park.
Kontrasterna, den närvarande historien och den sköna atmosfären – frilansjournalisten Johanna Paues föll handlöst för Berlin redan under det första besöket för sju år sedan. Två år senare flyttade hon dit.

Västgöten Elin Hellström har dragit till Barcelona för vädret och de sena vanorna. Hon sliter med katalanskan och övar på spansk mañana-mentalitet. Svag för ordböcker, balkongodling och morgonkaffe.
Skånske Petter Larsson, 25, har bott i London i tre år. Han älskar mixen av musik, mode, mat och märkliga människor. Utöver journalistjobb så bedriver han en ändlös jakt på nya områden, trender och barer.