Polska CS:GO-laget kritar på för spansk organisation
avFör en dryg vecka sedan var polska CS:GO-laget ESC utblottade och bannade från Valve. Nu har laget fått sin avstängning hävd och har även gjort klart med ny organisation.
– Vi är väldigt exalterade för att det var alltid vår dröm att kunna spela CS på heltid och få jobba med vår stora passion, säger lagkaptenen Paweł ”innocent” Mocek, i ett inlägg på Facebook.
Det var i samband med en bloggpost som det stod klart att dåvaraned ESC blivit diskvalificerade från ESL Katowice-kvalet. Anledningen stavades läggmatcher.
Men anklagelserna drogs tillbaka sedan spelarna kunde bevisa att de inte deltagit i några bettingskandaler, och nu till helgen har de chansen att kvala in till årets första major.
– Vi visste att spelarna inte var skyldiga och drog igång processen direkt, säger Gamers2-grundaren Carlos ”Ocelote” Rodriguez i ett pressmeddelande publicerat på Facebook.
I samband med att misstankarna riktades mot laget lämnade polackerna organisationen ESC Gaming. Nu står det klart att spelarna gjort klart med den spanska organisationen Gamers2.
– Efter att ha sökt efter möjligheter att komma in på CS:GO-scenen i flera månader hittade vi äntligen spelarna som vi tror bäst matchar vår filosofi, säger Ocelote.
Nu väntar en tuff kval-grupp för de polska spelarna och i den första matchen möter de amerikanska CLG.