ESPORT

Dreamhack bekräftar: Öppnar nytt event i Kanada

av Simon Engstrand

dreamhack

Ihärdiga fans var nästan säkra, och Dreamhack bekräftar nu det som många redan listat ut:
Att de i sommar tar sitt gigantiska LAN till Kanada.

Sedan en driftig Reddit-användare upptäckte att Dreamhack har en registrerad kanadensisk webbadress, har flera teorier uppstått om ett nytt stor-LAN i Nordamerika.

Och nu bekräftar den svenska LAN-jätten att så är fallet. Den 12-14 augusti öppnar Dreamhack portarna till första sitt första kanadensiska evenemang någonsin, i Place Bonaventure, Montreal.

I pressmeddelandet står att åtminstone två stora internationella esport-turneringar kommer arrangeras. Att Counter-Strike: Global Offensive kan bli en av titlarna är nog ingen vågad gissning.
”Vi känner oss hedrade att få vara en del av Dreamhack Canada, och särskilt att få påbörja äventyret i Montreal”, säger Simon Martin, VD på Dreamhack Canada, och fortsätter:
”Vi vill ta hela Dreamhack-upplevelsen till Kanada och Montreal är det uppenbara valet av stad, eftersom vi redan har en väletablerad LAN-kultur och stort deltagande på BYOC-turneringar”.

Uppdatering:
Även om inget spel ännu blivit bekräftat i pressmeddelandet, så tyder mycket på att Starcraft 2 blir en del av evenemanget. På Twitter säger Dreamhack:s Mike ”Adebisi” Van Driel detta:

Facebook

Arkiv