Dreamhack-vinnaren: ”Var bara en vanlig turnering för mig”
avDen sista stora Hearthstoneturneringen innan expansionen spelades under lördagsnatten på Dreamhack Winter. Den ukrainske korthajen och favoriten Aleksandr ”Kolento” Malsh mötte Thijs ”ThijsNL” Molendijk, en av storspelarna som inte lyckades ta sig hela vägen till Blizzcon, och nu var det dags för upprättelse. Men det räckte inte hela vägen för nederländaren, som fick se sig besegrad av en Kolento i toppform.
Den första matchen började otroligt bra för Kolento, som spelade Priest. Han lyckades få ut en Northshire Cleric och en Injured Blademaster, som sedan fick en Circle of Healing på sig, innan hans andra tur var slut. Thijs Hunter hamnade på bakfoten och tvingades spela defensivt. Samtidigt fortsatte Kolento att spela fläckfritt och effektivt, nästan vackert. Som för att strö lite extra salt i såren så lyckades han dessutom stjäla en av Thijs Eaglehorn Bows, och använde den för att till slut sänka den sista pilen i sin motståndares bröst. 1 – 0 till Kolento.
Var tvingade att toppdecka
I den andra matchen drog Thijs fram sin druid, och den här gången var turen på hans sida. Hans öppningshand var bättre, han drog bättre kort, han hade mer tur och han kunde se sig själv kvittera, 1 – 1. I nästa match valde även Kolento ett Druid-deck. Tack vare en stark öppningshand lyckades ukrainaren få ut en väldigt tidig Shade of Naxxramas, som gjorde ett riktigt hästjobb under matchens första rundor. Men då började åter turen överge Kolento. Matchen var fortsatt jämn, och båda spelarna var tvungna att topdecka. Thijs lyckades få ut ett kort på plan som inte Kolento kunde hantera, och den nederländske spelaren tog ledningen med 2 – 1.
Druider dåliga i underläge
Då valde Kolento att återanvända sitt Druid-deck, och den här gången var turen med honom från början. Thijs drog under matchens första rundor nästan uteslutande sin topend, medan Kolento fick ut en Shade of Naxxramas under den första rundan. Efter det följde en systematisk demontering av holländaren, som tvingades göra dålig trade efter dålig trade bara för att vara kvar i matchen. Men det räckte inte, 2 – 2 till Kolento, och 1 – 1 mellan de bådas druid-decks. Då valde, inte helt oväntat, Thijs att även han återanvända sitt deck, och finalens tredje druid-mot-druidmatch var ett faktum. Dessvärre bestod Thijs öppningshand främst av spells, och han hade problem att få ut kort på spelplanen tidigt, samtidigt som Kolento åter tvingade honom att göra dåliga trades. Åter bjöds med andra ord publiken på en demonstation i hur dåliga druider är på att hantera att ligga bakom på brädet, och det stod 3 – 2 till ukrainaren.
”Allt man behöver är att inte göra misstag”
Kvar fanns bara Thijs Warrior, och hans kortproblem fortsatte. Nederländaren fortsatte dra topphögt, medan Kolento drog precis vad som behövdes, vilket också speglades i matchen. Kolento hade svaren på alla frågor Thijs ställde till honom, och det räckte hela vägen. 4 – 2 till Kolento som får sällskap på hemresan av en check på 10 000 US-amerikanska dollar, eller nästan 75 000 svenska kronor. Efter vinsten var han blygsam, eller kanske kaxig.
– Det här var bara en vanlig turnering för mig.
och på frågan om han hade några råd till framtida Hearthstoneproffs föreslog han att
– Allt man behöver göra är att ta med sig bra decks och inte göra misstag.