Startsida / Inlägg

Norden vitrinskåp – en favorit

av Hildur Blad

102134-321
Ännu en helg till ända. Nu har jag börjat räkna ner tills maken kommer hem från Thailand. I skrivande stund har han varit borta 9 dagar, "bara" 6 dagar tills han är hemma igen. Känns som en evighet sedan han åkte samtidigt som veckan har gått väldigt snabbt och förflutit utan problem. 
I hallen går det inte riktigt i önskat tempo, hinner liksom inte med så mycket. Men tapetseringen är i full gång, så ge mig två kvällar till så borde jag vara färdig.
Kan inte släppa vitrinskåpet Norden som jag såg på IKEAs hemsida för ett bra tag sedan och föll för. Även i verkligheten motsvarade det mina förväntningar. Såå snyggt! Skulle passa i vardagsrummet, i den delen av rummet som jag inte visat på bloggen ännu. 😀 Men eftersom jag vet att jag inte kommer att klara av att se alla prylar hela tiden så får jag nog försöka glömma det här skåpet. Men jag gillar verkligen designen. Kanske går att sätta något för glasrutorna? *glöm, glöm, glöm* Fast det här skåpet är inte heller så dumt. Kanske egentligen bättre eftersom jag inte tänkt förvara så mycket glas i utan snarare böcker, tidningar, lådor med ljus i osv. Då känns det bättre med hyllor i trä. Funderandet fortsätter!

Foto: Privat