Årets sommar på IKEA
avSnön ligger ännu på marken och sommaren känns just nu otroligt avlägsen. Men tack vare dagens mail från IKEA känns sommaren helt plötsligt verklig. Efter vinter kommer vår och efter vår kommer sommar! Härligt! Redan i februari släpper IKEA ett urval av sina sommarprodukter. Fler sommarnyheter lanseras i april.
Årets sommar på IKEA är en härlig blandning av starka färger, moderna former och lantlig nostalgi. Det finns något för alla! Genom att mixa och matcha skapas ett personligt sommarparadis.
BLANKÖ kan stå ute hela sommaren. Stolarna är stapelbara och bordens skivor fungerar som löstagbara brickor. Hålet i skivan låter vattnet rinna undan och i det högre av borden går det även att placera ett parasoll. Under bordsskivan får man plats med fyra stolar staplade på varandra. Ett perfekt möblemang för små ytor.
BLANKÖ trivs bra på såväl gräs som sten. De breda fötterna gör att de står stabilt.
SOLIG solcellsbelysning, taklampa och bordslampa finns i färgerna röd, svart, vitt. Med hjälp av solceller förvandlas solenergi till elektricitet.
Pressbilder: IKEA