Startsida / Inlägg

NAP – ny favorit

av Hildur Blad


Jag provsatt den på jobbet för några veckor sedan. Tilltalades av dess form och fascinerades över hur skön den var att sitta på. Nu är den min nya favorit, plaststolen ”NAP” från Fritz Hansen designad av dansken Kasper Salto. Stapelbar, med eller utan armstöd. Fyra färger. Mjölkvit, smörgul, kaffebrun och peppargrå. Själv föredrar jag den peppargrå med armstöd. En sådan skulle gärna få ta plats vid NORDEN-bordet i vårt vardagsrum.
Visste du att NAP är en förkortning av tre sorters sittande; Normal, Active och Passive. Tanken bakom stolen och dess design är att kunna sitta bra på så många sätt som möjligt, vid så många tillfällen som möjligt.

Återigen ser vi betong- och tegelväggar, ruffa ytor mixat med industriella inslag. NAP gör sig verkligen extra bra i dessa miljöer!

Pressbilder: Fritz Hansen