Startsida / Inlägg

Funkishuset: barnrum

av Hildur Blad

Såhär såg barnens blivande rum ut när vi fick nycklarna till vårt funkishus för nästan en månad sedan. En dörr till en garderob och enbart ett fönster. Efter några dagar såg rummet helt annorlunda ut.

Jag har tagit fram ett fönster som fanns gömt under plywoodskivor, frigolit och tyg. Fem lager tapet har rivits ner. För att få till ett hyfsat jämnt underlag att måla på bestämde jag mig för att sätta upp en renoveringsduk vid namn Konkret. Har jobbat med andra liknande produkter tidigare men jag måste säga att detta är favoriten. Döljer det ojämna underlaget riktigt bra och är lätt att jobba med. Tänk bara på att använda våtrumslim eftersom det fyller ojämnheter bättre än en kraftigare variant av vävlim.

Dörren till garderoben sattes igen eftersom den fick rivas och ge plats för ett större badrum. Efter några omgångar spackling och glasfiberremsa var det dags att sätta upp renoveringsduken och måla väggarna vita. Nu har barnen ett ljust och härligt rum. Idag har det dessutom ena väggen blivit grå, fönsterfoder kommit på plats och mörkläggningsgardiner inhandlats. Det går framåt! Fler bilder kommer inom kort. 

Foto: Hildur Blad