Startsida / Inlägg

Thanks boss

av Malin Wollin

I förrgår fick jag feedback från en chef, med lite kommentarer från läsare:

Hej!

Jag vill berätta vad jag känner när jag läser Malin Wollins kåseri. Det får mej på dåligt humör och jag känner mig beklämd och missmodig. Språket är uppblandat med svordomar och engelska uttryck. Första gången jag läste denna sida tänkte jag ”är det här något enstaka misstag, jag får ge det en chans till men jag blivit lika illa berörd varje gång. Jag tycker det är så torftigt att läsa ”håll truten unge” och ”Kurt-Lennart-helvetet” som exempel. Talar man så tillvarandra och om varandra är det sorgligt. Det finns så många sätt att beskriva vardagshändelser på, både roliga och tänkvärda. Jag tycker inte detta är upplyftande över huvud taget. Så nu är det sagt och jag kommer i fortsättningen att hoppa över ”kåseriet” tills dess att någon annan får chansen att sätta sina tankar på pränt.

Hälsningar X

Ps. Kanske är det fler än jag som reagerat.Ds

 

Bäste tidningschef och ansvarig utgivare.

Gör oss trägna läsare den tjänsten att inte ta in fler ”kåserier” av Malin Wollin. Hennes skriverier vimlar av svordomar och en massa engelska slanguttryck så det är både synd och skam. Jag tror knappt hon skulle fått gå kvar i Gustav Adolfskolan i Landskrona med sådant språk.

Jag har lusta att avsluta som krönikören med ”inte en jävel vill läsa sådant som är fucked up , lägg ner spalten, and thats will be nice”

Med vänlig hälsning

X

Tjoho.