Startsida / Inlägg

Debatt my friends

av Malin Wollin

Mail:

”Hej Malin!
Idag gick jag och min väninna med våra barnvagnar bredvid varandra,  på söder. Plötsligt kommer en äldre dam och hennes man emot oss och  säger ”Får man komma förbi här, eller?” . Vi flyttar oss åt sidan och  när hon paserat säger hon surt ”Maffia!”…..????????
Jag blev så chockad, så jag sa ingenting. Jag och min väninna bara  tittade på varandra och undrade var det där kom ifrån. Alltså, vad är  det som händer med mänskligheten? Så nu får man inte gå bredvid  varandra om man har barnvagn? Kan man inte bara säga ”Ursäkta?” och  passera. Att kalla nån maffia – barnvagnsmaffia är ju kränkande och  diskriminerande tycker jag. Vadå, så nu får inte heller två i  rullstol rulla bredvid varandra, och absolut inte två med rullator.  Och två tjocka människor då? Eller tre smala? Dom tar ju minst lika  stor plats om dom går bredvid varandra. Vi kanske ska börja gå på led  vi som ”brer ut oss och gör att andra inte kan gå två och två och  prata och umgås när dom promenerar?”
Vi som har barn och har barnvagn, hur hade dom tänkt att vi ska göra/ leva? Samma attityd möter man när man går på café. Ok, alla får inte  plats med vagnarna inne, men jag har inga problem med att lämna  vagnen ute. men ändå…blir man bemött som ett problem…”Här kommer  maffian igen”.
Suck! Vad gör man? Snälla, kan du inte ta upp det här problemet?

F

p.s.Tack för världens bästa blogg!”

Jag hade inga barnvagnskompisar när jag fick barn, jag var ALL alone. Jag hade så gärna velat gå där på rad och jag hade omfamnat sura maffiatanter.

Men man hör ju mycket om barnhatet. Att barn som skriker stör, att man ska kunna köpa barnfria resor och liknande. Vad jag skulle vilja veta är vilka DE är. De andra. De som hatar barn. De som blir provocerade av barnvagnar på caféer. De som vill betala extra för att slippa barn på chartern. Vilka är ni?