Festodibalen
avLåt oss börja med att konstatera att Petra Mede är det bästa sedan skivat bröd. Vilken underbar pärla. Inte för gapig, inte för flamsig, inte för plump. På helt rätt nivå och otroligt rolig. Fem av fem till detta fynd.
Varje vecka röstar jag på två låtar, precis som 2008. Igår var det Alcazar och Shirley Clamp. Shirley kom sist.
Ett minne tar jag med mig från första deltävlingen och det är inte Petra, det är inte låtarna, det är inte kläderna. Såg ni Lina Hedlunds rumpa? Det var den finaste stjärt jag sett i mitt liv. M-m-m.
I pausen sjöng Freddie Wadling stämningsfullt Alla har glömt. Mellan stroferna kunde man höra knappnålar falla i Scaninavium. Så vackert.
”Vim slejpade öut hunum pau scejnen?” ville pappa veta.
”Du är så finkulturell pappa, jag blir rörd till tårar”
Pappa reser sig från fåtöljen där han har ätit knäcken med kaviar.
”Täcka vejt jau Harru Brändejlejus” säger han och lämnar vardagsrummet. Efter sig lämnar han ett smalt spår av knäckesmulor.