SJ- VARFÖR ÄR DET INGEN SOM SÄGER NÅGOT?
avJag försöker återigen boka tågbiljetter på sj.se. Jag vet inte när jag senast lyckades att faktiskt genomföra en bokning på sj, men jag tror att det var under den gamla kungen.
Varje gång likadant. Bokningen fastnar när man kommer till betalningen och så har man slösat bort tio minuter av sitt liv på just ingenting alls.
Till slut ger man upp och ringer 0771-757575 som man gjorde när man gick på gymnasiet och internet bara var för de rika eller nördiga.
Och så får man höra att man måste vänta en kvart.
En kvart i telefonkö för att få en resa Kalmar-Stockholm.
Vet ni förresten vad resan kostar?
Jag är ute i god tid, det är tre veckor tills jag ska resa.
En resa tur och retur Kalmar-Stockholm. 2041 kronor.
Japp, jag klarade mig inte ens under tusingen enkel resa den här gången.
Är det första klass måntro?
Jajemen. Andra klass var nämligen DYRARE.
Utöver detta är tågen aldrig i tid, det är ALDRIG städat på toaletterna och man har ett helvete om man reser med barnvagn.
Är detta en diktatur vi lever i? Nej, detta är Sverige, världens bästa land där vi har sjukvård till alla, skolgång till alla, jämställdhet och Janne Josefsson
VARFÖR FÅR DÅ SJ FORTSÄTTA SÅ HÄR ÅR EFTER ÅR EFTER ÅR EFTER ÅR.
Jag vill inte flyga.
Jag vill inte hyra en bil.
Jag vill bara köpa en biljett och sätta mig på tåget till huvudstan.
VARFÖR SKA DET VARA SÅ SVÅRT OCH VARFÖR SKA DET VARA SÅ DYRT?