Lindex och FETTONA
avLindex har gjort snygga kläder som mest är kopior på andra snygga kläder. Aftonbladet skickar in ursnygga och vältränade Angela Monroe i provrummet och HOPPLA kläderna passar inte.
För mig är Angela en smal person. En snygg kropp åt det smala hållet, om jag ska låta som en rasbiolog.
Och ändå kommer hon inte i en medium.
Problemet är inte bara att Lindex exkluderar alla som ser ut som folk gör mest, problemet är att en medium aldrig är en medium.
Jag är 179 cm och väger 65 kilo. Jag är en perfekt genomsnittsmedium vilket innebär att om man bara är något större än jag så är man en large.
Large?
Vi kvinnor ska inte stirra oss blinda på storlekar. Nej, men Lindex är en gigant när det gäller kläder i Sverige och ska ha koll på hur vi ser ut.
Vad tycker ni, ska jag åka in till stan och prova en medium i ”snyggkollektionen”?