Startsida / Inlägg

Om sömnen

av Malin Wollin

Jag har aldrig känt något liknande. Jag har varit sömnlös tidigare i livet, när man var ung och låg och grubblade. 

Men de två senaste nätterna har jag känt hur trött jag är. Jag är sjuk, har sömnbrist och får inte vila på dagarna på grund av deadlines och bebis. Det borde vara den enklaste sak att somna lätt och sova tungt. 

Men dessa nätter. Jag känner ingen tyngd. Ni vet det där känslan som tar över kroppen när man är så trött och man har legat i tio minuter och är på väg att somna in. Den där tyngden i kroppen, tung kropp mot madrass, hur man nästan blir bedövad i kropp och själ.

Problemet är inte att ögonen far upp. I går låg jag i över fyra timmar och blundade, utan att somna. Jag kunde bara läsa en timme eftersom ögonlocken ideligen for ner. 

Efter ett par timmar blev jag rädd. Detta kan inte vara normalt.