Jag visste det
avJag VISSTE att ni skulle bli upprörda över det faktum att jag inte gick hem och istället valde att tigga en krona och komma med bussen.
Jag älskar er för att det sådan ordning och reda på er.
Jag hann inte gå, jag ville städa och laga mat innan Joachim och barnen kom hem från handelsträdgården. Jag hade helt fel skor på mig och var för tunt klädd.
Men det spelar ingen roll, klart jag skulle ha gått. Skulle Kristina från Duvemåla gnällt? Eller Raskens Ida? Nej, de hade gått strupmlösa i onda träskor i långa kjolar höggravida och Sven Wollter hade legat i halmsängen med Linus-Ida(eller vad hon nu hette den där byahoran). De hade fixat det och då borde jag också gjort det.
Det är uppenbart varför ni är så förtjusta i pappa. Det lutheranska. Det strävsamma. Ni älskar det. Precis som pappa.
Jag är också förtjust i pappa. Och han hade gett mig kronan över sin döda kropp.