Sebastian vill ha ett erkännande
av”Verkligen en trist och smått deprimerande inställning du har till saker och ting. Det är helt OK att man skriver nåt ogenomtänkt eller så ibland. Det kan hända vem som helst att man råkar göra ett misstag om man skriver om ett ämne man inte har koll på. Det kan jag köpa och ha förståelse för.
Hade du bara varit stor nog att kunna medge att det var dumt skrivet såhär i efterhand så tror jag absolut inte du hade fått så många arga kommentarer, men när du istället fortsätter med att provocera dataspelsintresserade helt i onödan så sänker du bara dig själv istället — förstår du inte det?”
Svar: Nej, jag förstår inte. Jag kanske är lite enfaldig på det sättet. Jag tycker inte att det var dumt skrivet. Jag hade skrivit samma text idag med det jag vet. Vad är det som får dig att tro att det ogenomtänkt? Jag har inte gjort ett misstag. Jag har skrivit om ett ämne som jag inte är insatt i, från min kant. Det gör jag hela tiden men ALDRIG har det blivit ett sådant sabla kackel i hönsgården som det blev när jag skrev om era älskade TV-spel. Ni beter er som min artonmånaders när jag tar ifrån honom nappen.