Tack ska ni ha
avFriska tag bland kommentarerna! Bra jobbat. Gillas.
I natt sov jag fyra timmar. Icke sammanhängande.
Men vadå du har ju barn, du är ju van, tänker ni nu.
Nej.
Våra barn föds och sedan sover de.
Om ett barn vaknar klockan sju en lördag tycker vi att det är JÄTTEJOBBIGT.
Barnen föds och vi tar det chillax och så sköter de sig. Och gör de inte det finns det inga gränser för hur länge vi kan ignorera ett skrikande barn.
Så. Jag är inte immun mot nätter utan sömn.
Jag kunde inte somna. Jag tassade ut naken i vardagsrummet och hämtade datorn och hörlurarna. Sedan låg jag med musögon pigga och svarta och utan återfuktande ögonlock rakt ut i nattmörkret och lyssnade på podradio med tankesmedjan. När sändningen var slut blev det tyst.
Så då läste jag en gammal bok som alla har läst och sedan lite inredningsmagasin och ville tutta fyr på hela huset.
Så jag är lite trött idag. Men jag har läst alla kommentarer och jag måste säga att jag är imponerad och glad.
Imponerad därför att det är så sansat, sakligt och välformulerat. Glad därför att så pass många tycker att jag har rätt vilket går stick i stäv med de deprimerande siffrorna i bladets nätomröstning idag.
I morgon ska jag försöka bemöta och reda ut.
Nu; sova?