Startsida / Inlägg

Idag

av Malin Wollin

Klockan 10:00 kom en reporter och hämtade mig vid dörren. Vi åkte in till stan och satte oss på ett café.

Det fanns inte brieost utan salami vilket gjorde mig något besviken. Brieost och mycket vin är mitt trots, det vet ni.

Valde istället en baguette med fetaost, pesto och gröna kvistar som är något slags skott. Till detta ett gunpowder-te.

Från fönstret såg jag att Indiska nu har halva på halva. Till alla män: Detta är kvinnospråk och betyder rea.

Jag nämnde något om en vacker kudde och fortsatte sedan att prata om mig själv som man gör när man blir intervjuad.

När intervjun var över börrjade vi gå jättefort mot bilen i det jättevåta regnet som bestod av jättemånga jättesmå vattendroppar som gjorde att man blev jätteblöt jättefort.

”Vill du ta en titt?” frågade reportern när vi passerade Indiska.

Ja, det ville jag sannerligen. Gulle dig, rara reportern.

Jag köpte fem lyktor, två ljusstakar samt två altanmattor som Joachim kräktes på i samma sekund som jag klev innanför dörren.

När vi körde in på vår gata fick vi syn på en Barometern-bil utanför vårt hus. Visst ja, Henrik Eriksson på sporten ska följa med Joachim till träningen i Hällevik.

Jag bjöd dem in i hallen och hittade kaos och soddom och gomorra.

Jag kunde höra Lasse i badrummet.

”Det hände en olycka, han sitter i duschen och har sprutat ner hela golvet, jag åker nu och kommer hem sent, de har inte ätit och vilken ful matta förresten”

Och så var den lyxiga stunden på stan med skott-macka och krimskrams över.

In i badrummet och lyfta upp skriket från karet, reda ut ett bråk i källaren, svara i telefon och prata med försäkringskassan.

Framför mig har jag nu att städa huset, laga mat till fyra barn, betala en räkning som jag missat, rensa fyra garderober samt blogga om skiten.

Utanför slutar det inte att regna och tack lilla jesusbarnet för detta då alla mammor och pappor nu får frikort till DVD-maraton i källaren.

Lasse kommer springande naken med famnen full av gosedjur.

”KOM MAMMA DET ÄR MESIK PÅ MITT SUM”

Så nu måste jag dansa nakendansen med en ekivok man i ett trångt rum.

Men sen ska jag göra allt det där andra roliga.