Ny Mamakrönika
avFinns här
I morgon ska jag ta itu med SKIT som gror igen huset eftersom någon återigen spelar fotboll i en annan stad.
Idag har alla varit så hungriga och detta har sammanfallit med en stark ovilja att utfodra någon alls.
Någon skulle göra mjölkchoklad på fyra deciliter mjölk till tre barn.
”Det kommer inte räcka, jag gör bara till mig själv” sa hon.
”Nej, du gör till alla, man ska ha lika mycket vatten som mjölk” ljög jag och straffet var att det fem minuter senare lät PLASK från köket.
Hon hade spillt ut åtta deciliter vattenmjölk med kakao över golvet. Disktrasa och litermått, tork och vrid. Övervägde att servera dem trasvridet men satte på en laddning nyponsoppa men tydligen var mandelbiskvierna slut och jag var årets loser.
Alla bara åt och åt, mackor, ägg, yoggi, frukt. Sedan skulle det tiggas om tårta och glass och en överbliven Danonino som alla ville ha.
När Joachim kom hem från Växjö förklarade jag att nu var det mayhem igen i hela huset och INGEN av de vuxna fick gå och lägga sig förrän huset var fint.
Jag är så psykiskt sen som tror mig själv när jag står där i hallen och leker mamma.
Nu är klockan 22:15 och det har inte hänt så mycket som shit about shit. Joachim gör nu ett halvhjärtat försök att plocka poäng genom att tömma diskmaskinen.
Som att vandra upp på en enorm soptipp och spruta lite Glade på toppen.
Jag blir så deprimerad. Nu ska jag vaska fejset och lägga mig med fredagens Spanarpod.
Godnatt.