Startsida / Inlägg

Amatörernas afton i Champions League

av Johan Flinck

Det har gått mer än tio år sedan hela fotbollsallsvenskan professionaliserades.

I handbollen känns det som utvecklingen snarare gått bakåt när Björn Iveland efter CL-premiären, och CL-överkörningen, mot Hamburg berättar på telefon att han nästa vecka tvingas ta ut tre semesterdagar för att åka till Zagreb på det fortsatta CL-äventyret.

Tittar genom Alingsås laguppställning, dubbelkollar med Wedberg och konstaterar att nästan hela det svenska mästarlaget är ett gäng amatörer och alltså jobbar heltid vid sidan av: till exempel är Kappelin banktjänsteman, Glenn A snickare, Pontus J brödutkörare, Iveland statsanställd it-tekniker och Charlie grossist.

– Vi tränar på kvällarna, säger Wedberg.

***

25-35 men Alingsås ska inte skämmas för sin insats.

***

Iveland kom till riktigt bra i andra halvlek när han fick utmana en-mot-en i Hamburgs 3-2-1-försvar.

Då jag bara kunde se matchen med ett öga, och bitvis inte alls när grabben tog makten över fjärrkontrollen och zappade över till Bolibompa, så fick jag fråga Iveland efteråt vem av Hamburgspelarna han ställdes mot mest. Han var då tvungen att lägga från sig luren och fråga lagkompisarna:

– Vem var det som spelade vänstertvå mot mig i Hamburg?

Omedvetet rätt kaxigt av Iveland. (Det var för övrigt Torsten Jansen respektive Mattias Flohr.)

***

Väntade resultat också i övriga matcher i grupp C: Fyllingen-Zagreb 22-29, Ciudad Real-Köpenhamn 34-22.

Men jämnare i resten av kvällens matcher: Pick Szeged-Chekovski Medvedi 32-32, Sarajevo-Chambery 24-23, Kielce-Gorenje 23-21.

***

Han har varit ännu bättre, men några sådana här insatser till av Kappelin i CL-skyltfönstret och vi har nästa målvaktsexport i sommar.

***

Pascal Hens, tyske storskytten med handbollsvärldens kanske coolaste personliga hemsida, är snart tillbaka i Hamburgtröjan men har redan tackat nej till EM i januari, meddelades det i veckan.

Bra besked för Sverige, alltså.