Startsida / Inlägg

Champions League avgjort

av Johan Flinck

Alingsås-Ciudad Real kan vi lämna därhän vid det här laget (mer än 24 timmar efter slutsignalen).

Men angående den matchen fick jag i varje fall i går kväll en sådan där kommentar som gör att man gärna fortsätter ringa handbollsspelare på fredag- och lördagkvällar även om det inte alltid ger så mycket utdelning i utrymme i papperstidningen.

Efter att intervjun var avklarad sa nämligen Marcus Enström:

– Tack för att du ringde!

Nu tror väl alla det är därför jag skriver följande, men det är det alltså inte: Enström har varit mycket intressant, och kommer att bli ännu intressantare, att följa i höst/vinter.

***

Halva gruppspelet i Champions League är genomfört och det är i princip redan klart vilka som går vidare. Det är väl bara i grupp B det kan hända nåt: Chambery, Gorenje och Bosna slåss om den fjärde och sista platsen till åttondelsfinalerna.

***

Läser en intervju med Herdeiro Lucau i Folket om den tuffa inledningen på proffslivet i Gummersbach.

Nu är det inte synd om Lucau på något sätt men det känns nästan lite sorgligt när man läser:

– Jag skrattar inte lika mycket här, här är det mitt jobb att spela handboll.

Handbollen är liksom inte rolig längre; glädjen har försvunnit. Det är säkert många proffs därute som känner likadant och man kan bara hoppas att många av de där unga elitserie”stjärnorna” som lockas av lite euros i lönekuvertet läser det också.