Då: Ljungberg-Mellberg. Nu: Dado-Lennartsson
avNi minns Ljungberg-Mellberg-slagsmålet, va? I Miyazaki under VM 2002.
Här har ni Doder-Lennartsson i Innsbruck under EM 2010. Nisse på Bildbyrån, världens roligaste fotograf vars blogg ni hittar här, har tagit bildserien.
Medan ”ingenting hände” i Miyazaki kan vi meddela att det hände mycket i Innsbruck. Men allt var på skoj, förstås.
Fast kolla in Dados lindade fot – kanske inte världens smartaste grej att ens skojbrottas då
***
Jag läser många hårda kommentarer mot Kim Andersson och flera vill se honom på bänken.
Men inte på den här bänken, va? (Ystads Allehandas Jan Ohlsson mellan mig och Kim. Bosse Materialare längst bort.)
Foto: Nisse Jakobsson, Bildbyrån.
***
Ekwall och Claes Hellgren har ett tufft jobb att fylla ut en timme direktsänd träning i webb-tv. Till slut var de så tomma på idéer att de fick vända kameran mot journalistpacket på bänken och kommentera oss.
***
Annars var det rätt glada miner i dag på träningen. Handbollsspelare som gjort något mästerskap vet att matcherna kommer så tätt att man måste glömma och gå vidare.
***
I dagens tidning vill jag se Lukas Karlsson som den store ledaren i landslaget framöver. Det är han som ska se till att svackorna inte blir avgrundsdjupa.
Lukas själv verkar redo och sa när jag pratade med honom efter träningen att han var besviken på sig själv efter matchen i går. Att det verkligen var han, eller Doder, som skulle stoppat raset.
Lukas tar gärna en större roll i landslaget och menar själv att han växer med ökat ansvar.
Snackade lite med Tobbe Karlsson, som väl är den som känner Lukas bäst av alla i landslaget, i ämnet också. Tobbe höll med om att Lukas kan ta ännu mer ansvar, framför allt på plan, och att ingen skulle protestera mot det.
Men Tobbe menade också att Liukas redan tar ansvar utanför plan också och har en bra status i gruppen. Spelarrådet består till exempel av Kim A, Tobbe (vice lagkapten) och just lukas.
Läser i kommentatorsfältet att somliga vill ta ifrån Kim lagkaptensbindeln. Det tror jag inte är nödvändigt, även om det inte skulle vara några problem enligt Kim själv. Lukas kan vara en lika stor ledare på plan även utan bindeln.