Startsida / Inlägg

Sverige näst sist i EM

av Johan Flinck

Norge slog Ukraina i kväll.

Puh, därmed undvek vi jumboplatsen i detta EM.

Om jag förstått det rätt så blir Sverige näst sist då vi har sex minusmål och Ukraina, detta andra laget på noll poäng, på nio minusmål.

***

Island slog Danmark och det var en skräll.

***

Österrike vidare som grupptvåa är också en surprise. Men nej, jag tror fortfarande inte att de går till semi.

***

Här är grupp 1:a tabell inför andra gruppspelet.

Blir ett nordiskt drama bakom Kroatien om den andra semifinalplatsen:

Bild 9.png

Och så här ser ut i på den halva Sverige höll till på:

Bild 10.png

Är kvar i Innsbruck ihop med DN-Grimman och Sophie på TT då jag inte fick nån bilett hem förrän på måndag. Ystads-Janne ska också vara kvar men han syns inte till.

OS-bilagejobb hela dagen på hotellrummet men i morgon blir det en halvdags skidåkning i backarna med DN-Grimman. Ger mig fan på att han ska försöker lura in mig på skeleton-EM också. Men det kan han glömma för i morgon ska vi sitta i Olympiahalle på kvällen och se Frankrike-Tyskland och, framför allt, Spanien-Polen.

Ska bli riktigt intressant att se spanjackerna.