Startsida / Inlägg

Bank recenserar Wislander

av Johan Flinck

Innan vi går inte på dagens underhållning så vill jag framföra ett klargörande med tanke på en del av reaktionerna på Ahlms adjö till landslaget.

Ahlm meddelade förbundskaptenerna redan för tre-fyra veckor sedan att han inte skulle/kunde/ville spela VM.

– Jag berättade det för dem så fort jag kunde, säger Ahlm.

***

Nu över till något betydligt roligare.

VM-organisationens promotionfilm.

Ni ser den här nedan.

Och bäst är ju Wislander förstås.

Jag bad min kollega här bredvid på fotbollslandslagets träning på Stokholms Stadion, Simon Bank, som är en gammal filmrecensent (”nja, jag är mer bekväm om du kallar mig gammal teaterrecensent”) på Borås Tidning, att ge sitt omdöme om just Wislanders insats.

”Det finns något i rolluppsättningen som får mig att tänka på Twins, men det tysta, återhållna i Wislanders gestaltning bryter ju av hela den genreöverenskommelsen. Jag skulle säga att det är det enskilt starkaste porträtt jag sett sen Taxi Driver”, säger Bank.

 

För övrigt tycker jag att Bengt Johansson gör en stark tolkning av… Bengt Johansson.

Fan, han pratar ju halländska fast han pratar engelska.