Startsida / Inlägg

Kaptenen syrlig mot förbundet

av Johan Flinck

Landet har nio miljoner invånare, ligger på samma ö som katastrofdrabbade Haiti och exporterar mest socker, kaffe och tobak.

Men nu håller ett gäng 17-18-åriga tjejer på att skriva in Dominikanska republiken också i de svenska historieböckerna. I varje fall de om handboll.

Det svenska JVM-laget kallar sig själva det ”vinnande landslaget”, till skillnad från det leende, det jublande, det tuffa och allat vad vi döpt de olika damlandslagen i handboll under 2000-talet.

Och vinner de en av två återstående matcher (nattens semifinal eller torsdagens bronsmatch eller final) så blir de det första damlandslaget i svensk handboll som tar en mästerskapsmedalj.

Ni hittar artikeln inför nattens semi mot Holland här.

Chanserna att nå guldet beteckans av de flesta som goda.

Man har 2-0 på Holland i inbördes möte och man har slagit både Norge och Frankrike som möts i den andra semin.

***

Lagets egen blogg hittar ni här.

***

Ni minns kanske hur förbundet vägrade låta tjejerna födda 88/89 åka till UVM för två år sedan för att det blev för dyrt.

Men nu är det som förbundskapten Camilla Eriksson sa till mig i går:

– Efter det här kan väl förbundet aldrig stoppa ett tjejlag igen.

Och så lade hon till:

– Skriv gärna det i tidningen. Det kan förbundet behöva höra.

***

Och landslagschef Lasse Tjernberg lovar:

– Vi har bestämt att kvalificerar sig ett landslag ska de också få delta.

***

Wislander uppges för övrigt vara närmast rörd över den fina filmrecensionen från Simon Bank.

– Det är nog faktiskt den finaste recension jag har fått, säger han till VM 2011-bloggen.