Startsida / Inlägg

Kul med blått gips

av Johan Flinck

Drotts, och kanske hela elitseriens (okej, Micke Apelgren konkurrerar duktigt där), värvning, Diego Pérez Marne, har brutit handen på träningen.

– Jag fick en träff av (Michael) Mattsson och det lät ”krack” i handen. Jag försökte träna vidare, men det kändes att någonting inte stämde för jag hade jätteont när jag skulle få bollen eller passa bollen, berättar han för Hallandsposten.

Nu missar han slutspurten på försäsongen och sannolikt de fyra första matcherna i elitserien mot Aranäs (13/9), Kristianstad (22/9), Lugi (27/9) och H43 (30/9), enligt mina kolleger i Halmstad.

Tungt naturligtvis för Drott och Marne.

Eller?

Svensk-spanjoren (han har tydligen blivit svensk medborgare) verkar inte hänga läpp för det:

Bild 2.png

Något konstigt bildval av Hallandsposten, om du frågar mig.

Eller är det så kul att bära blått gips?

Marne bjuder också på ett rätt skönt citat:

– Jag vill inte sitta och gråta och tycka synd om mig. Det tar en viss tid att läka ihop och man kan inte göra mycket åt det om man inte är en alien och det är inte jag.