Startsida / Inlägg

Österrike hann först

av Johan Flinck

Att bloggen var så stor i Österrike hade jag ingen aning om.

Nej, skojade bara.

Jag har inte fått hybris.

Men det var inte så många dagar sedan jag skrev ”Vilken klubb nyper Andersson först?” och berättade att Magnus Andersson var fri sedan knappt två veckor att ta vilket jobb han ville.

Jag borde naturligtvis inte begränsat mig till klubbar bara.

Andersson sa faktiskt själv i en bisats att:

– Alla klubbar har ju klart med tränare till den här säsongen, det skulle vara ett landslag i så fall.

Min nyhetsnäsa svek mig där.

Jag borde plockat upp den där bisatsen i förbigående och korsförhört Andersson om vilka nationer som kunde kommma i fråga.

Men jag trodde faktiskt han var mer sugen på en klubb utomlands.

Nu har han alltså skrivit på för Österrike i tre år.

Österrike är knappast någon stormakt i handbollsvärlden, men i hemma-EM tidigare i år gick man faktiskt vidare till andra gruppspelet efter att slagit Serbien och spelat oavgjort mot Island. Man slutade till sist nia efter att också besegrat Ryssland. (Sverige slutade som bekant 15:e, näst sist.)

Och till VM i Sverige har man kvalat in och ställs där mot Island, Norge, Ungern, Brasilien och Japan i grupp B. 

Andersson har alltså en bra chans att ta Österrike till andra gruppspelet. Det lär väl stå mellan dem och Ungern om tredje platsen i gruppen. Och nej, man kan inte möta Sverige förrän i en semifinal (eller eventuell placeringsmatch).

Jag har sökt Andersson sent i kväll men inte fått tag på honom.

Därmed blir det inget spionerande åt Sverige i hemma-VM heller.

Och där sprack den nyheten jag hade förra veckan.

Ska bli intressant att se vem som får det uppdragt i stället, för Staffan & Ola vill uppenbarligen ha någon där.