Tjatade sig till VM-guldet
avJ-tjejerna krossade allt motstånd i VM.
Efter utklassningen av Holland i semin med 38-21 blev det i går en klar seger i JVM-finalen mot Norge med 34-29 (17-10).
Ett VM-guld man har tjatat sig till.
Ja, inte av det internationella förbundet utan av det svenska.
Svenska förbundets inställning till flicklandslagen har som bekant tidigare varit lite… ska vi säga ljummen?
– Vi har tjatat och legat på förbundet om att få spela fler landskamper och få fler dagar tillsammans, berättar överledaren Robert Zetterquist.
Det är framför allt eldsjälen Zetterquist, förbundskaptenen Camilla Eriksson och a-förbundskaptenen Per Johansson som tjatat på förbundet.
– Det är en otroligt stor skillnad mot tidigare, säger Zetterquist.
Det här laget, som ”bildades” i september 2008, har spelat hela 37 landskamper tillsammans.
Där har ni en förklaring till den första svenska dammedaljen i ett mästerskap någonsin.
Vi noterar också i rapporterna från Dominikanska republiken att Carina ”Kakan” Strömberg (Skuru) utsågs till turneringens mest värdefulla spelare efter sitt suveräna försvarsspel, att Linn Larsson (Örebro) gjorde flest mål i finalen, elva på tolv skott, och kom med i världslaget och att Ame Ogbomo (Kungälv) tog fina 39 procent av skotten i finalen.
Vem är då Camilla Eriksson?
En doldis för de flesta.
Så vi drar några korta ”fakta”: stockholmstjej som snart är färdigutbildad polis. Hon tog SM-guld med Skånela 1992, gjorde en säsong i respektive Danmark, Tyskland och Spanien som proffs, spelade 40-landskamper på 1990-talet och lade av i landslaget år 2000, 29 år gammal, efter att gjrot sitt sista mästerskap i EM 1997.
I höst ska hon vara assisterande tränare i storsatsande Spårvägen.