Nya arenan – en förlust för Kristianstad?
avKristianstad vann sin sista match i gamla Idrottshallen. 27-24 mot H43.
Och ännu en 64:a har gjort sin sista match. (Hallen invigdes 29 december 1964.)
Det var här jag såg mina första matcher i elitserien. Det var till Kristianstad min klubb Bjärnum skickade sina talanger, och gör så fortfarande. Det var här jag drömde om att spela en dag.
(När jag inte dög satsade jag på journalistjobbet i stället. Att vara journalist, eller domare, är de två lättaste sätten att få vara med där det händer när man inte duger som spelare.)
Under flera säsonger i mitten av 1990-talet åkte jag hit nästan varje söndag och såg ett riktigt starkt IFK med juggetrion Vlado, Dragan och Kos, som nyckelspelare. Jag glömmer aldrig den famösa SM-kvartsfinalserien, nej hatmötet ska det vara, 1997 mot Guif med Erik Hajas och Jimmy Jonsson.
Man säger i dag att Kristianstad har elitseriens mest fanatiska publik. Jag tror det var än värre då. Ni som varit i gamla Idrottshallen vet hur nära publiken sitter planen. Då, i hatmötet med Guif, satte man dessutom in en rad med fällstolar mellan sargen och sidlinjen.
Att Hajas och Jonsson kom hem levande från nordöstra Skåne är i dag nästan obegripligt.
***
En huvudnyckel till IFK:s framgångar (som inte varit så stora på många år egentligen, men ändå…) har varit just gamla Idrottshallen och den lika fanatiska som fantastiska publiken.
Nu tappar man åtminstone ena halvan av det där när man flyttar in i Sveriges modernaste (handbolls)arena.
Det är ju fantastiskt på många sätt med en ny arena och framtiden är förstås nya, moderna skådeplatser för handboll. Man har dessutom tilldelats VM:s häftigaste grupp samt en VM-semifinal i januari.
Men jag vet också att många inom IFK fruktar att man nu kommer att tappa sportsligt i elitserien.
Jag har läst lite varstans hur Jesper Larsson betonat att det nu gäller att bygga en ny stark tradition med lika bra stämning i den nya hallen.
Men det kommer att ta tid.
Kortsiktigt är den nya arenan (förmodligen) en förlust för IFK Kristianstad och nu gäller det bara att hålla sig kvar i elitserien så att det blir handboll på den yttersta nivån också nästa säsong.
Långsiktigt är den nya arenan (förmodligen) en seger för IFK Kristianstad. Eller i varje fall en otrolig möjlighet att bli svensk handbolls nya storklubb.