Startsida / Inlägg

Källmans galna reseschema

av Johan Flinck

Micke Åström gör comeback och går in och frälser Hammarby mot Skövde (28-25).

Pilfalk rapporterar: ”Han spikade igen fullständigt! Han var absolut tungan på vågen när det stod och vägde”.

***

Isabelle Gulldén tolv mål (tio i första!) när Viborg slog regerande mästarna Larvik i CL-premiären. Ja jävlar! Världens hetaste damspelare just nu?

***

Och på måndag tränar Åström Tumbas målvakter eller?

***

Snackade som bekant med Jonas Källman häromdagen.

Vi snackade inte bara landslaget utan också Atletico Madrid och den nya situationen där laget bor kvar och tränar i Ciudad Real men spelar matcherna i Madrid – 20 mil enkel resa.

– Vi tar tåget dit kvällen före matchen och buss hem på natten efter matchen. Vi är hemma vid fyra på morgonen om vi spelat klockan 20.30. Än så länge har det varit lugnt med bara en ligamatch i veckan, men nu börjar Champions League och då är det onsdag-söndag nästan varje vecka.

Han drog schemat de närmaste dagarna:

Lördag: Flyg till Köpenhamn.

Söndag: Match mot Bjerringbro/Silkeborg i CL.

Måndag: Flyg tillbaka till Ciudad Real.

Tisdag: Tåg till Madrid.

Onsdag: Ligamatch hemma mot Antequera.

Torsdag: Buss tillbaka till Ciudad Real. Hemma klockan 4 på morgonen.

Fredag: Träning.

Lördag: Träning och sedan tåg till Madrid.

Söndag: CL-match hemma mot Chekhovski Medvedi. Buss tillbaka till Ciudad Real på kvällen/natten.

Källman konsterar:

– Det här kommer att bli en av de tuffaste säsongerna man spelat.

Men trots reseschemat är målen desamma som vanligt.

– Vi har ett slagkraftigt lag men det är inte det laget som vi hade för fem år sedan. Men vi går för att vinna ligan och Champions League.