Startsida / Inlägg

PSG-qatarerna till OS i dag

av Johan Flinck

På väg hem efter ett nytt litet jobbrace efter en sen match.

Tyvärr har vi mycket begränsat med sidor i fredagens Sportbladet och med ett svenskt OS-silver, oavsett vilken sportdet kommer i, så blir det välidgt lite plats kvar till resten.

Därför bara en tyckare/analys och en kort artikel, snabbt ihoprafsat på småtimmarna.

Men jag börjar med att ge er den där analysen (i något längre version än i papperstidningen) så får ni vad jag tyckte i det stora hela och sedan följer några rader till längre ner.

LONDON. Poängen kan vi strunta i.
Men inte första 48 minuterna.
Och inte sista tolv heller.
Det här laget ska inte dömas ut helt än – men det är tyvärr väldigt mycket längre till en semifinal än jag hade hoppats.

”I kväll tror jag att vi får veta var det här laget står: är det ett lag med semifinalpotential eller har de knappt kommit någon vart?”
Ett citat ur min egen blogg ett par timmar före Sverige-Island i går.
Matcherna mot Tunisien och Storbritannien hade inte gett några besked om var det här laget egentligen stod, mer än att man hade kul ihop igen när man spelade handboll.
Nu var det upp till bevis – 50/50-match mot en etablerad toppnation.
I 48 minuter konstaterade vi att det här laget knappt kommit någon vart alls.
Det var långa svackor, individuella avslut, långa, svarta blickar mot varandra efter försvarsmissar… ja, till och med ”hängbjörkarna”, som Kim Andersson kallade dem, var tillbaka.
Och än värre: inte ens Sveriges signum, det uppställda försvarsspelet och målvakterna, fungerade. Det läckte lite överallt, inte minst på den svenska högersidan där Aron Palmarsson firade irländsk, förlåt isländsk, julafton. Irländsk julafton firade väl mest det bortgjorda svenska försvaret i 48 minuter.
Före paus hann svenskarna knappt ställa upp sitt försvar då kontringsraketerna Sigurdsson och Petersson sprang sönder Sverige.
”Hemspringet”, skriker alla efter då. Men det handlar lika mycket om tekniska fel framåt, individuella avslut, skott som lagkompisarna inte vet ska komma och i stället är på väg framåt.
Efter 48 minuter var jag alltså beredd att döma ut det här laget, som tydligen inte tagit så många steg framåt ändå.
Men så fick vi de sista tolv minuterna.
Det går inte att blunda helt för dem även om Island förstås slog av på takten då.
Sverige reste sig på nio och var nära att vända 22-29 till i varje fall oavgjort, även om det i sanningens namn inte hade varit ett rättvist resultat.
Nu blev det förlust ändå, invänder säkert någon.
Jodå, men om Sverige slutar tvåa eller trea i gruppen (för inte ska väl Argentina ställa till det en gång till) kan kvitta. I en kvartsfinal väntar (av allt att döma) ändå Danmark, Spanien eller Kroatien.
Men någon semifinalpotential ser jag inte i det här laget efter matchen mot Island.
Vi är kanske inte chanslösa mot ett Danmark, ett Spanien eller ett Kroatien men vi verkar inte ha närmat oss dem betänkligt.
***
Jonas Källman (9 mål/10 avslut)) var fantastisk, Kim Ekdahl Du Rietz (8/9) briserade och Kim Andersson (6/11) ligger bakom oerhört mycket.
Men det är oroväckande att det bara handlar om tre spelare framåt i en sådan här match.
***
Jonas Larholm – borde han ens varit med här?
Och Johan Jakobsson är knappast ”inne i OS” om man säger så.
Kvar står vi då med tre niometersspelare mot lag som Frankrike och, typ, Kroatien.
Det håller inte – det heller.

***

Betygen så. Och där tar jag tillfället i akt att slänga in lite kommenterar på sina håll. För resonemangets skull.

Kan dock sakna att bolla spelarbetygen med någon som vi gör i fotbollen. När det varit fotbollslandskamp sitter vi, – Laul, jag, Wagner och Bank – och drar i varje fall en vända på varje spelare.

Därför tar jag också åt mig av era kloka synpunkter och är beredd att höja eller sänka ett snäpp då och då. Tycker att man har rätt att ändra uppfattning ibland. Sedan blir i och för sig betygsdiskussionen lite väl uppförstorad ibland i kommenterarna.

Johan Sjöstrand ++

Gjorde det bra när han kom in i första. Övertygade sedan inte i andra utan byttes ut igen.

Mattias Andersson ++

Tung start på matchen men också otacksamma kontringar emot. Klart bättre den andra svängen han var inne.

———————————————–
Jonas Källman ++++

Bäst i svenska laget. Satte nästan allt (9/10).

Kim Ekdahl Du Rietz ++++

Såna här dagar är han nästan ostoppbar framåt. Inte lika bra bakåt dock.

Dalibor Doder ++

Hade det svårt emellanåt men värderade ändå sina lägen bra, och det gör han inte alltid. Och just nu har Olsson & Lindgren inget hållbart alternativ till honom.

Jonas Larholm +

Verkar vara helt under isen sedan strulet i Ålborg.

Kim Andersson +++

Försvarsarbetet (Palmarsson) drar ner betyget ett snäpp. Ligger bakom väldigt mycket framåt.

Johan Jakobsson +

Har svårt att komma in i det när han får sina minuter.

Niclas Ekberg ++

Satte sina tre straffar. Annars såg vi knappt röken av honom.

Andreas Nilsson ++

Visade sin potential framåt flera gånger om när han fick bollen. Borde ha satt ett par av sina mittsexlägen till förstås.

Magnus Jernemyr ++

Bara inne på plan i 15 minuter, vilket säger en del om hur lite uppställt försvar Sverige spelade (och så inledde man med 5-1-försvaret utan Jernemyr också).

Tobias Karlsson ++

Kan inte komma ihåg senast jag bara satt två plus på mittblocket. Kan aldrig ha hänt. Men mot Island hade man det svårt också i mitten.

Övriga spelade för kort tid för att plusbedömas.

***

Jag ser att ni läser, hörni.

I går var den här bloggen den fjärde mest lästa på hela Aftonbladet. Bara Silly Season (som är överlägset störst) och tungviktarna Schulmans och Sofi Fahrman var mer besökta.

Härligt! Fortsätt så! Får en att fortsätta kämpa på här.

***

Vad säger förbundskaptenerna om matchen då?

Vet inte.

Efter samtliga matcher i samtliga mästerskap jag varit på under åren har det alltid varit en presskonferens efter matchen. Men den här gången hade arrangören ställt in den utan att ge oss något besked. Där satt vi, hela den svenska presskåren på plats, och väntade på Staffan O eller Ola L. Men ingen av dem kom. Och när vi väl förstod att det kanske inte skulle bli någon och fick tag i general manager Lövgren så hade de båda förbundskaptenerna redan lämnat hallen.

***

Kim Andersson ville inte svara på några frågor om sin framtid i går. Verkar vara locket på där nu. Undrar varför. Efter träningen i onsdags så snackade han om framtiden, men vi hade ont om tid innan deras buss skulle åka så därför sa Andersson att vi skulle ta det efter matchen.

***
Fick höra från en vanligtvis mycket välunderrättad, tysk journalist på plats på arenan att i dag kommer qatarerna från PSG till London för att värva Mikkel Hansen.

***

Återigen: att det svenska adelsmärket, försvarsspelet, skulle fallera så här mot Island har jag svårt att smälta. Smått oroväckande. Har vi inte ens detta på plats så…

***
Danmark har tre segrar på tre matcher – och totalt fyra plusmål bara.

Påminner en del om ett lag som tog rätt många medaljer 1990-2002.

***
Vi ska vara glada att vi inte är i grupp A på herrsidan.