Roligast på handbolls-twitter
avPratade med en försvarsrese i landslaget från Karlskrona i helgen.
Nej, inte Tobias Karlsson utan Mikael Antonsson. I fotbollslandslaget alltså.
Det visade sig att Antonsson var riktigt lovande i handboll och spelade med Karlsson i Hästö.
– Jag var vänsternia. Tobbe? Han kunde man ha överallt, han var lika bra var han än spelade.
Antonsson var med i de inledande uttagningarna i Katrineholm till det yngsta landslaget men strax före den första truppen skulle tas ut lade han av med handbollen, värvades av IFK Göteborg, flyttade dit och satsade helt på fotbollen.
– Det är inget jag ångrar med tanke på hur det har gått, säger ”Anton”.
Vet inte vad det är med Karlskrona, men rejäla, genomtrevliga och ödmjuka landslagsstjärnor föder de i varje fall fram.
***
LMM Fakta är bland det roligaste på handbolls-twitter just nu.
Även om detta inte på något sätt är från officiellt håll så lyckas IFK Kristianstad som klubb vara överallt.
***
Daniel Vandor levererar en stor, intressant genomgång av vilka klubbar som fostrar flest elitseriespelare.
***
Ett nytt webbtv-magasin om handboll, ja det enda i sitt slag, har sett dagens ljus. Gillar verkligen initiativet men får tillstå att jag inte orkade se hela. En genomgång av elitserielagen inför säsongen känns lite sen nu och personligen fick jag min dos förhandsgenomgångar innan elitserien startade.
Men kämpa på och lova en fortsättning, Wensby & Co!
***
Intressant av Axnér om hur domarkommittén av allt att döma provocerade (framför allt) Lugi med sin tillsättning av domare och delegater i semifinalreprisen mot Drott i förra veckan.
***
Mer handboll på fotboll.
Vem var på Olympia i går när HIF mot Halmstad reste sig efter en turbulent vecka?
Jo, Gabriella Kain av alla människor.
Stötte ihop med henne en halvtimme efter matchen i Olympias korridorer.
– Jag är här och hälsar på ”Bea” (Hilland, HIF:s och damlandslagets sjukgymnast, här på bloggen mer känd för handpåläggningen på Klingvalls stjärt under nationalsången).
Fick medge att jag hade dålig koll på vad Kain gjorde nu för tiden.
– Jag lade av efter förra säsongen nere med Krim. Sen dess har jag haft semester och nu letar jag jobb. Bor i Göteborg, berättade Gabbi.
***
Behjärtansvärda saker får gärna plats i bloggen och det kom ett mejl från Norge häromveckan:
Jag heter Andreas Folkstrand och spelar för närvarande elithandboll i Norska laget Halden Topphåndball.
Vi är ett litet lag med stora drömmar och missade Postenligan med 1 poäng förra säsongen och går i år för uppryck men det är inte därför jag skriver till dig.
I oktober månad så är det runt om i hela världen Rosa bandet / Rosa slöyfe som det heter i Norge där vi uppmärksammar problemen kring bröstcancer och samlar in pengar för detta.
Vi i Halden Topphåndball är ett av få lag som jag vet om som verkligen engagerar sig i denna frågan. Vi kommer genom hela Oktober att spela i Rosa matchtröjor samt att försöka samla in så mycket pengar som möjligt till Rosa Slöyfe för att visa vårt stöd.
Från vänster: Andreas Folkstrand, Tor-Erik Bergum och Kristoffer Henriksen.