Startsida / Inlägg

Bajskorvspotatis, yes man!

av Johan Gunnarsson, Aftonbladet

Min kompis Christian Niemöller, ursprungligen från nordvästtyska Gütesloh, var i sitt esse när vi firade millennieskiftet. Vi var ett rejält stort gäng som kalasade i ett stort hus ute i skärgården. Bland annat lagade vi kalkoner stora som friggebodar och jag snodde ihop några plåtar pommes duchesse, det där spritsade potatismoset som man gratinerar i ugn.

Christian blev uppenbarligen imponerad på mina potatiskreationer, ty några dagar senare ringde han och undrade över receptet:

– Jåhan, dy vet de där bajskorvspotatisarna du gjorde till nyår, hur gör man dom?

Han hade alltså glömt bort att det inte var bajskorvar jag serverade utan pommes duchesse. Goda var de i alla fall, och i söndags stod de på middagsbordet igen.

Skärmavbild 2013-05-21 kl. 09.46.25

 

Fast den här gången pallade jag inte ta fram spritsen, jag nöjde mig med att klicka upp moset på plåten och gratinera med riven cheddar (de till höger som är till barnen) och riven cheddar blandat med riven cabrales (de till vänster som är till de vuxna).