Startsida / Inlägg

Det ultimata tillbehöret

av Johan Gunnarsson, Aftonbladet

Skärmavbild 2013-05-02 kl. 13.09.05

Det här en Salsa Romescu. En sås på mandel och paprika och en massa annat gott. Första gången jag åt den var i Katalonien där den som nationalrätt serveras med Calçots, en sorts färsk vårlök som grillas över öppen eld. Häromåret tänkte jag att Romescu säkert skulle passa även till grillat kött och ett test visade att det funkade extremt bra. Grillat lamm med en touch av rosmarin och så lite Romescu on top. O la la! Även fläskfilé passade utmärkt ihop med den orangea skapelsen. Så här kommer receptet på sommarens salsa número uno i en försvenskad tappning:

Romescu – mandelsalsa
8-10 personer
”Det här är en lite hetare variant av klassisk Romescu.”
2 röda paprikor
100 gram sötmandel
1/2 dl ströbröd
Olivolja att steka i
4 klyftor vitlök
2 chilifrukter
2 dl passerade tomater
2 krm salt
2 krm grovmalen svartpeppar
1/2 dl rödvinsvinäger
1 dl olivolja
 
Gör så här:
1. Börja med att rosta paprikorna. Lägg dem på en smord plåt och grilla dem i ugnen, cirka 10 minuter i 250 grader. Ta sedan ut dem och skala bort skinnet.
2. Skålla mandeln i kokande vatten och ta sedan bort skalen.
3. Stek ströbrödet gyllenbrunt i lite olivolja. Skala vitlöken och ansa chilifrukterna, se till att alla frön tas bort.
4. Lägg paprika, mandel, ströbröd, vitlök, chilifrukter, passerade tomater, salt, svartpeppar och rödvinsvinäger i en matberedare med knivtillsatsen. Kör en stund tills blandningen har hackats och blandats ordentligt. Ringla sedan i olivoljan under omrörning. Kör matberedaren en stund tills såsen har blivit jämn och fin. Smaka av med ytterligare lite salt om så önskas. Ställ svalt. Romescun blir allra bäst om den får stå och dra till sig ett dygn eller två.