Alla var där – nästan
avMitt Kök, matmässan med stort M gick av stapeln i södra Stockholm (i Älvsjö närmare bestämt) i helgen. Och jösses vad folk det var!
Det roliga med sådana här tillställningar är (förutom att man som journalist kan smutta på hur mycket vin man vill, äta hur mycket god man man vill och kånka hem på hur många stekpannor man vill, själv körde jag bil dit och hem, jag hade precis ätit lunch när jag kom dit och min väska var lika tom när jag gick som när jag kom) är att spana in nya trender i mat och köksutrustning. Men i år var det svårt. Det var spridda skurar kring det mesta.
Och trots att det här brukar vara ett ställe där jag träffar rejält många vänner och bekanta hittade jag (med undantag för alltid lika trevliga Linie-Akvavit-Alexandra) inte en kotte. Jo, Bulla-Tony var där, men bara på bild.